Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Forex: Libra zůstává pod tlakem. Ekonomická data úlevu zřejmě nenabídnou

05.01.2009 | 10:39 0 Komentářů

Ztrátový byl minulý týden pro britskou libru na páru s dolarem, kde se propadala druhým týdnem v řadě, zatímco mírného růstu se poprvé za posledních pět týdnů dočkala na páru s eurem. Nízká obchodní aktivita se však nevyhnula ani librovým párům, když ke zveřejnění bylo připraveno jen několik málo ekonomických dat, ani ty však nepůsobily nijak lichotivě ve prospěch britské měny, která byla v minulém roce jednoznačně nejslabší z nejvíce obchodovaných. Prosincový PMI pro výrobní sektor tak v Británii sice nepatrně rostl z 34,5b. na 34,9b., nově udělených hypotečních úvěrů bylo podle Bank of England ale pouze 27 tis., oproti očekávaným 33 tis. a jejich počet tak nadále zůstává hluboko pod hodnotami, kterých dosahoval ještě před dvanácti měsíci. Britský trh s bydlením je pod silným tlakem, když se ceny domů za posledních dvanáct měsíců snížily o 14% a je tak jedním z nejvíce postižených v Evropě. Do toho se navíc přidává i kontrakce ekonomiky, která trpí propadem domácí poptávky, jež se již naplno dotýká jak výrobního sektoru, tak sektoru služeb ve kterých se ve velkém propouští. Další sérii ekonomických dat přinese Británie také v nadcházejícím týdnu, i od těch se však očekává další potvrzení zhoršující se situace ve druhé největší evropské ekonomice.

V hledáčku obchodníků přitom bude především čtvrteční zasedání Bank of England, které by mělo přinést další redukci úrokových sazeb, tentokrát z 2% na 1,5%. Bank of England dala minulý měsíc jasně najevo, že hodlá i nadále pokračovat v agresivním uvolňování měnové politiky, kterým srazila úrokové sazby během posledních tří měsíců o rovných 300bsp. Ani po tomto týdnu by však britské sazby nemusely narazit na své dno a obchodníci tak budou zvědavi, zdali BoE opět naznačí, že se obává podstřelení inflačního cíle, což by znamenalo, že mohou stále počítat i s dalšími redukcemi. Za pozornost však budou stát také další ekonomická data, ať už v úterý zveřejněný PMI pro sektor služeb, který má vykázat další kontrakci, tak v pátek průmyslová produkce, jež by se měla podle většinového očekávání propadat již posedmé v řadě (oček.: -0,5%).

I přesto, že se výhled pro libru nijak nelepší, ta může po sérii výprodejů a s ohledem na zhoršující se situaci v USA a eurozóně, v nadcházejících dnech využít vysokých ztrát z minulých měsíců jak na páru s dolarem, tak s eurem k tomu, aby započala pozvolnou konsolidaci. V 8:00 se libra k dolaru prodávala na ceně 1,4512 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.