Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: Libra zatím drží svou cenu. Krátkodobý výhled však nadále spíše negativní

17.02.2009 | 09:15 0 Komentářů

O málo silnější na páru s americkým dolarem a stejně tak i k euru byla včera britská libra, která klidné pondělní obchodování uzavřela k dolaru na ceně 1,43 GBP/USD, zatímco k evropské měně dokázala zpevnit až na 0,8950 EUR/GBP. To vše navzdory zveřejnění velmi pesimistických odhadů dalšího vývoje hospodářského růstu, který zveřejnila vlivná Konfederace britského průmyslu (CBI), podle níž by v roce 2009 mohla kontrakce HDP překonat dřívější odhady až dvojnásobně. CBI vidí, díky prudce se zhoršující situaci ve světě, klesající domácí poptávce a omezování firemních investic, kontrakci v roce 2009 až ve výši 3,3%, což je výrazné navýšení původních odhadů, které počítaly s kontrakcí o 1,7%. V roce 2010 by pak měl HDP vykázat nulový růst. Velmi negativní vyhlídky navíc CBI předpovídá také pracovnímu trhu, kde by měl jen v tomto roce vystoupat počet nezaměstnaných o další milion osob až k 2,9 mil. Ani takto slabá předpověď však včera s librou nedokázala výrazněji otřást, což bylo zčásti dáno také velmi nízkou obchodní aktivitou, která byla způsobena nedostatkem silnějších ekonomických dat a uzavřenými trhy ve Spojených státech.

Přestože si libra včera dokázala držet svou cenu a dokonce i nepatrně zpevnila, vyhlídky na librových párech v horizontu dalších týdnů až měsíců zůstávají podle nás i nadále spíše negativní. Minulý týden přinesl vlnu výprodejů na librových párech poté, co šéf Bank of England Mervyn King doširoka otevřel dveře možnosti dalšího snižování sazeb a dokonce i kvantitativnímu uvolňování, když zmínil možnost vykupování britských vládních dluhopisů. Tato slova libru výrazně poškodila a velmi pravděpodobně budou i nadále negativně doléhat na její kurz, a to i přesto, že se libra v minulém roce stala jednoznačně nejslabší z nejvíce obchodovaných měn a má tak relativně nejširší prostor ke korekci svých ztrát. Samotná Bank of England v minulém týdnu naznačila, že chce vidět libru levnější a také fakt, že víkendové zasedání zemí G7 nepřineslo žádnou zmínku o propastně slábnoucí libře, dodal obchodníkům na librových párech další důvod k tomu nebát se zatlačit britskou měnu ještě o něco níže.

Dnešní obchodování přinese z Británie výsledky CPI, od kterého většinový konsenzus čeká zpomalení meziročního tempa růstu z prosincových 3,1% na 2,6%. Zatímco jakýkoliv vyšší než očekávaný výsledek bude mít podle našeho názoru na kurz libry díky jasně klesajícímu trendu jen minimální dopad, výrazně nižší číslo (2,4% a níže) může obchodníkům posloužit jako dobrý argument k jejímu opětovnému prodeji. Povzbudí totiž očekávání agresivního uvolňování měnové politiky ze strany BoE, která by k dalšímu snížení sazeb (-50bsp.?) mohla sáhnout již na svém březnovém zasedání. Vedle ekonomických dat pak budou obchodníci na librových párech i nadále upírat svůj zrak na vývoj na akciových trzích, kde se další výprodej akcií může opět velmi snadno stát argumentem k oslabování britské měny. Sentiment přitom zůstává nadále spíše negativní, o čemž svědčí také ranní Asie, kde se indexy dostaly do červených čísel a tak například japonský Nikkei225 ztrácel 1,35%. V 8:00 se libra k dolaru prodávala na ceně 1,4197 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.