Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Libra včera slabší na všech nejvíce obchodovaných párech

03.03.2009 | 08:52 0 Komentářů

Britská libra se včera dostala na páru s americkým dolarem opět pod prodejní tlak a slábla o 1,18%, aby uzavřela pondělní obchodování na ceně 1,4020 GBP/USD. Na libře se včera podepsaly výprodeje na akciových trzích více než na euru, díky včerejšímu oznámení největší britské banky HSBC, která hledá mezi svými akcionáři dodatečných 12,85 mld. liber na zalepení vysokých ztrát své americké sekce. Poté co HSBC oznámila, že v roce 2008 klesl její zisk o 62% zveřejnila plán na zvýšení kapitálu, kterého by měla docílit pomocí emise nových akcií s téměř 50% slevou pro stávající akcionáře. Banka dále oznámila, že ukončí své působení ve Spojených státech v oblasti spotřebitelských úvěrů a propustí více než 6 tis. zaměstnanců. Akcie HSBC včera klesly o 18,8% a přestože banka není ani zdaleka v takové nouzi jako například britská RBS nebo Lloyds, libra na podobné zprávy reaguje v poslední době velmi citlivě, což dokázal také minulý týden, kdy se propadla poté, co RBS dostala garance na část svých aktiv a nad to ještě finanční injekci přesahující 25 mld. liber.

Britský bankovní sektor je společně s americkým finanční krizí zasažen daleko nejvíce, když britská vláda plně znárodnila banky Northern Rock a Bradford & Bingley, částečně pak Royal Bank of Scotland (70%) a skupinu Lloyds-HBOS (43%) a jediné dvě větší banky, které zatím nepožádaly o vládní asistenci jsou tak již pouze HSBC a Barclays, které dokázaly v roce 2008 zůstat v zelených číslech.  Díky výprodejům finančních titulů se tak včera britský akciový index FTSE100 propadnul o 5,33% a jen od začátku roku ztrácí 13%.

Na kurz britské měny měly vedle negativního sentimentu na finančních trzích negativní dopad také únorové výsledky PMI, podle kterých aktivita ve výrobním sektoru po lednovém růstu na 35,8b. znovu klesla, a to na 34,7b. (oček.:34,9b.). Ukazatel výrobní aktivity se tak již čtvrtým měsícem potácí pod hranicí 36b. a naznačuje hlubokou kontrakci, která je důsledkem zpomalení úvěrové expanze v Británii i ve světě a následného prudkého snížení domácí a zahraniční poptávky. Dnešní obchodování nabídne z Británie další ukazatel PMI, tentokrát pro sektor stavebnictví, avšak ani od něj se v únoru nečekají žádné zázraky, když by měl klesat z lednových 34,5b. na 34,2b. Krátce před osmou ráno se britská libra prodávala na páru s dolarem na ceně 1,4110 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.