Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Forex: Libra včera silnější k euru i dolaru. Dnes obchodníci vyčkávají na data z trhu práce

17.06.2009 | 09:26 0 Komentářů

Britská lira se včera stala nejsilnější z nejvíce obchodovaných měn, když ji vydatně pomohly k růstu domácí data v čele s květnovými výsledky růstu indexu spotřebitelských cen (CPI). Jen k dolaru tak libra zpevnila až k ceně 1,6380 GBP/USD (+0,7%) a umazala téměř kompletně své pondělní ztráty, silnější pak byla také na páru s eurem ke kterému se dostala až k ceně 0,8430 EUR/GBP, kde se naposledy prodávala koncem listopadu minulého roku. Naprostou většinu svých pozic přitom libra získala v průběhu dopolední obchodní seance, kdy ji vedle pozitivního sentimentu na akciových trzích pomohly také spekulace obchodníků na to, že by růst CPI mohl do dalších měsíců přesáhnout očekávání Bank of England, což by podstatně omezilo možnosti případné další monetární expanze. Jak včera uvedla Britská statistická kancelář, růst CPI v květnu zpomalil meziročně z dubových 2,3% na 2,2%, což bylo výrazně pod většinovým konsenzem trhu, který počítal s růstem spotřebitelských cen pouze ve výši 1,9%. Hlavní podíl na vyšších číslech měly přitom především ceny alkoholických nápojů, tabákových výrobků, kultury a rekreace. Vyšší než očekávané výsledky pak navíc nabídnul také RPI, který zaznamenal meziroční kontrakci ve výši 1,1% (předch.: -1,5%). Bank of England ve svých projekcích počítá ke konci roku s tím, že by meziroční CPI mohl klesnout až téměř k nule, což však může být, vzhledem k nízkému tempu jeho snižování a zejména pak kvůli rostoucím cenám ropy z posledních týdnů, přeci jen příliš optimistická předpověď. V případě, že by i v červnu CPI překvapil a držel se nad dvěma procenty, další rozšiřování programu na vykupování vládních dluhopisů ze strany Bank of England přeci jen může být ohroženo, což by byla pro libru jednoznačně pozitivní zpráva.

Dnešní obchodování bude co do ekonomických fundamentů neméně zajímavé, když z Británie přijdou na řadu velmi očekávané výsledky z pracovního trhu. Počty nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v dubnu dokázaly překvapit podstatně nižším než odhadovaným růstem ve výši 57,1 tis. osob a s podobnými výsledky obchodníci počítají také v květnu, kdy by měly počty nových žadatelů podle většinového konsenzu stoupat o 61,8 tis. Již jen naplnění těchto očekávání může vyslat směrem k obchodníkům na librových párech pozitivní signál, že stabilizace dorazila také na pracovní trh, kde sice nezaměstnanost bude růst i nadále, přírůstky by však již nemusely být tak masivní jako například v únoru, kdy se počet nových žadatelů zvyšoval o skokových 138 tis. osob. Květnová míra nezaměstnanosti, kterou Británie nabídne ve stejný čas, by se pak měla zvyšovat o dvě desetiny na 7,3% a růst o 0,2% by pak měl meziročně také index hodinové mzdy, který v předchozím měsíci zaznamenal kontrakci o 0,4%. Británie dnes v 10:30 společně s těmito čísly nabídne ještě zápis z posledního zasedání Bank of England, které proběhlo před dvěma týdny a na kterém banka rozhodla o ponechání sazeb beze změny na 0,50%. Obchodníci dnes budou velmi zvědavi především na výstup diskuse o dalším cenovém vývoji a o případném rozšiřování programu na vykupování vládních dluhopisů.

Po včerejším růstu libra zatím drží naprostou většinu svých pozic, které získala k ostatním měnám v minulých týdnech a její růst rozhodně nelze vyloučit ani do budoucna, když stále zatím spíše likviduje masivní ztráty, které nabrala v průběhu konce minulého roku. V 8:20 se k dolaru prodávala na ceně 1,6448 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.