Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Forex: Libra včera likvidovala ztráty ze začátku týdne

10.07.2009 | 10:00 0 Komentářů

Britská libra se včera z nejvíce obchodovaných měn zařadila mezi ty nejsilnější, když ji vedle příznivého sentimentu na akciových trzích pomohlo také zasedání Bank of England nad úrokovými sazbami. Stejně jako evropská měna, také libra dokázala zlikvidovat podstatnou část ze svých dřívějších ztrát, které v minulých dnech nabrala na páru s americkým dolarem a eurem. K tomu ji pomohla především korekce výprodejů světových akcií z minulých dnů, kterou nastartovaly mj. i poměrně dobrá ekonomická data z Evropy a USA, společně například s pozitivní korekcí výhledu Mezinárodního měnového fondu pro růst světové ekonomiky. Libra však včera poprvé po pěti dnech dokázala zpevňovat také na páru s eurem na čemž měla lví podíl právě Bank of England. Ta totiž na svém včerejším zasedání nejenže ponechala sazby podle širokého očekávání na 0,50%, ale zároveň dále nevystupňovala kvantitativní uvolňování čehož se někteří obchodníci obávali. Banka tak potvrdila, že má v plánu nakoupit vládní dluhopisy (Gilty) v objemu 125 mld. liber a rozhodnutí o tom, jestli tuto částku navýší o dalších 25 mld. přesunula na další měsíc. To libře dokázalo pomoci i když již tou dobou měla větší část růstu za sebou. Přesto zatím další zesílení měnové expanze nemůžeme vyloučit, když se o tom, zdali tak banka učiní budou členové Výboru pro měnovou politiku bavit až souběžně s přicházejícím inflačním reportem, který v srpnu přinese podrobnou analýzu stavu britské ekonomiky, včetně tradičních výhledů do střednědobého horizontu.

Po včerejšku tak má libra za sebou na páru s dolarem růst o 1,9% až k ceně 1,6350 GBP/USD, zatímco k euru zpevňovala o 0,7% a i dnes na ni čekají zajímavá data, v podobě červnového indexu cen výrobců pro vstupní ceny (oček.: +0,8%, předch.: +0,4%) a ceny výstupní (oček.: +0,3%, předch.: +0,4%). PPI slouží jako spolehlivý ukazatel budoucího vývoje indexu spotřebitelských cen (CPI) a v posledních měsících začíná upozorňovat na to, že by zpomalení růstu CPI přeci jen nemuselo být tak razantní s jakým Bank of England počítala ve svých posledních projekcích. K tomu hodně napomáhá především slabá libra, která výrazně prodražila dovoz a bude-li i dnes tempo růstu PPI znovu převyšovat většinový konsenzus, otevře se možnost tomu, že by BoE svou další monetární expanzi již nestupňovala. To by byla následně dobrá zpráva pro libru, která si již i díky rozvolněné měnové politice Bank of England v minulých měsících prošla poměrně značným výprodejem.

V průběhu dnešního rána si zatím libra dokázala držet svou cenu a pokračovala v bočním trendu, když se na páru s americkým dolarem prodávala po osmé hodině na ceně 1,6276 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.