Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Forex: Libra slabší navzdory pozitivním fundamentům

18.06.2009 | 09:37 0 Komentářů

Britská libra se včera dostala na některých měnových párech pod prodejní tlak a zatímco na páru s dolarem uzavřela středeční seanci prakticky beze změny na ceně 1,6390 GBP/USD, k euru včera oslabila o 0,9% na cenu 0,8505 EUR/GBP a k japonskému jenu pak slábla o 0,8% na 156,70 GBP/JPY. Zatímco na páru s japonským jenem se jednalo již o třetí ztrátový den v řadě, k euru včera libra umazala část ze svých ziskových pozic, které si od začátku týdne vytvořila. Nepomohly přitom ani dobré výsledky z pracovního trhu, které druhým měsícem v řadě dokázaly velmi příjemně překvapit.Květnové počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti totiž rostly nejpomalejším tempem za posledních 10 měsíců, když se zvyšovaly pouze o 39,3 tis., což bylo výrazně méně než dubnových 49,6 tis. (revize z 57, tis.) a zároveň daleko pod většinovým očekáváním, která počítala s přírůstkem žadatelů až o 61,8 tis. Nezaměstnanost pak sice opět rostla, když se vyšplhala na 2,26 mil. osob, celkově se však zvyšovala pouze o desetinu na 7,2%, což byl výsledek o desetinu nižší, než jaká byla většinová očekávání trhu. Květnové výsledky tak znovu potvrdily, že se situace na britském trhu práce až překvapivě rychle zklidňuje. Co víc, Britská statistická kancelář nabídla také meziroční index průměrných mezd, které v dubnu rostly o 0,8% (oček.: +0,2%), což byl tento týden již druhý ukazatel který naznačuje, že by CPI v Británii do dalších měsíců nemusel klesat tak rychle, jak Bank of England očekává. Libra tak sice v kratším horizontu zůstává náchylná ke slábnutí, když by obchodníci mohli využít nervózní nálady k případné likvidaci dřívějších zisků, jakékoliv výraznější oslabení však podle nás může být v zápětí obchodníky velmi rychle využito k jejímu opětovnému nákupu.

Dnešní obchodování přinese z Británie sérii dalších silných market moverů, z nichž mezi nejzajímavější rozhodně budou patřit květnové výsledky maloobchodních prodejů, které přijdou na řadu v 10:30. Od těch tentokrát trh čeká další růst, a to o 0,4% (předch.: +0,9%) a již jen potvrzení těchto výsledků může být pro libru poměrně dobrou zprávou o tom, že domácí poptávka v druhé největší evropské ekonomice zůstává i nadále poměrně robustní. Jakýkoliv byť jen o desetinu lepší výsledek, pak libře může pomoci umazat část ze svých včerejších ztrát, což bude platit dvojnásob v případě, kdy by se dařilo růst také evropským akciím. Ty by dnes mohly navázat na ranní Asii, kde si japonský Nikkei225 připisoval růst o 0,90%. Z dalších fundamentů pak libra ve stejný čas ještě nabídne květnové tempo růstu peněžní zásoby (M4)(oček.: +0,7%, předch.: +0,2%) a společně s ním také květnové saldo veřejného zadlužení, které by mělo růst oproti dubnovým 8,5 mld. liber tentokrát o 18,9 mld.

V ranních hodinách si zatím libra na většině hlavních párech drží své pozice a tak se krátce po osmé hodině prodávala k dolaru na ceně 1,6411 GBP/USD, zatímco k euru oscilovala kolem -0,8510 EUR/GBP. Prostor k růstu má britská měna i nadále v delším horizontu otevřený zejména na páru s dolarem, kde stále ještě nedokázala zlikvidovat vysoké ztráty z konce minulého roku, její zpevňování však bude podmíněno zároveň zklidněním nervozity na akciových trzích, které již v tomto týdnu stačily zlikvidovat veškeré červnové zisky.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.