Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Forex: Libra slábne z obav před dalším zpomalováním britské ekonomiky

12.05.2008 | 10:17 0 Komentářů

Britská libra si v minulém týdnu stála z majors vůbec nejhůře, když ji uškodila především další série slabých ekonomických dat, která podpořila očekávání postupného zpomalování druhé největší evropské ekonomiky a tedy i dalšího uvolňování měnové politiky Bank of England. Dubnový PMI pro služby se propadl až na 50,4b. (oček.: 51,7b.), slabší byl také národní index spotřebitelské důvěry a výsledky průmyslové produkce, která se propadla o 0,5% (oček.: pokles o 0,1%). Bank of England pak ve čtvrtek sice naplnila široké očekávání analytiků a ponechala sazby beze změny na 5%, slabé fundamenty, které z Británie v posledních týdnech přicházejí ale podporují očekávání, že BoE sáhne i navzdory nebezpečí vyšší inflace k dalšímu snižování sazeb. Libra se tak v uplynulém týdnu neměla čeho chytit a slábla již třetím týdnem na páru s dolarem, zatímco k euru přišla o velkou část svých zisků, které v předchozích třech týdnech nabrala.

Jedním z největších zdrojů nejistoty zůstávají v Británii i nadále ceny domů, které podle posledních výsledků klesají meziročně poprvé za posledních 12 let. Britský trh s bydlením si díky hypoteční krizi v USA a celosvětovému ochlazení na finančních trzích prochází prudkých zpomalením a zatímco tak ještě v červenci minulého roku meziročně ceny domů rostly o 11,9%, v dubnu tohoto roku již o 1% klesají, přičemž meziměsíčně klesají již pošesté v řadě. Důkazem toho, že s britským nemovitostním trhem není vše jak má být byla naposledy například páteční data, podle kterých v Británii rostl počet soudních příkazů k exekuci domů v 1Q o 17% na 27,5 tis. a je tak nejvýše za posledních 15 let.

A co nás čeká v novém týdnu? Obchodníci budou mimořádně zvědaví především na úterní výsledky inflace (oček.: 2,6%, předch.: 2,5%) o kterých mohou mnohé napovědět již v pondělí zveřejněné výsledky PPI. Velká pozornost pak bude směřována také na středeční obchodování, kdy Británie nabídne další čísla z pracovního trhu a dopoledne pak bude ještě Bank of England prezentovat svůj čtvrtletní inflační report, který by mohl přesněji zformovat další očekávání obchodníků ohledně vývoje měnové politiky banky. Obraz na páru GBP/USD zatím hovoří v neprospěch britské měny. Ta je pod tlakem a zatím má ještě prostor ke slábnutí, když na ní první silnější supporty čekají až kolem hranic 1,9394 GBP/USD a 1,9336 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.