Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Forex: Libra prudce oslabila v reakci na revizi růstu HDP za 2Q

22.08.2008 | 12:25 0 Komentářů

Nulový hospodářský růst vykázala podle dnešních výsledků Britská ekonomika v druhém čtvrtletí, když nabídla horší než očekávanou revizi předběžných odhadů. Zatímco trh počítal se snížením předběžných odhadů z 0,2% na 0,1%, v dopoledních hodinách zveřejněné výsledky skončily na nule, což posunulo meziroční růst na 1,4% (oček.: 1,5%). Britská ekonomika tak pokračuje v prudkém zpomalování, když ještě před dvanácti měsíci rostla meziročně více než dvakrát rychleji (+3,3%). Jak uvedla Britská statistická kancelář, na slabých výsledcích z 2Q se podílel především propad průmyslové produkce (-0,8%) a nízký růst sektoru služeb (+0,2%). Spotřeba domácností pak stoupala o pouhých 0,1%, daleko pod růstem o 1,1% z předchozího čtvrtletí. . Britská ekonomika již rok citelně zpomaluje a ani nadcházející měsíce s největší pravděpodobností nepřinesou žádnou úlevu o čemž svědčí i poslední odhady Bank of England, která počítá pro 1Q 2009 s meziročním růstem kolem 0,1%. Libra na dnešní výsledky reagovala jednoznačně, když začala ihned po jejich zveřejnění prudce slábnout, a to jak na páru s americkým dolarem, tak na páru s eurem. K dolaru tak libra již dokázala úplně zlikvidovat veškeré včerejší zisky a v 11:20 se propadala až k ceně 1,8598 GBP/USD, zatímco k euru ve stejný čas slábla až na 1,4841 EUR/GBP.

Několik makro dat dnes nabídla také eurozóna, kde byly v ranních hodinách zveřejněny výsledky běžného účtu a dopoledne pak červnová dynamika růstu průmyslových objednávek. Běžný účet platební bilance překvapil v červnu prohloubením deficitu z 5,5 mld. euro na 8,2 mld., k čemuž dopomohl hlavně růst importu a zhoršení bilance výnosů. Průmyslové objednávky naopak příjemně překvapily a klesaly pouze o 0,3% oproti očekávaným -1,1%.

Dalších fundamentů se dnes obchodníci nedočkají a tím nejzajímavějším tak bude až v 16:00 projev předsedy Fedu Bena Bernanka, který promluví o stabilitě na finančních trzích na schůzce centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Akciovým trhům v Evropě se zatím daří a drží se v červených číslech, když německý DAX rostl o 0,63%, CAC40 byl výše o 0,80% a FTSE100 si připisoval 0,86%. Cena ropy (brent) se dopoledne dostala opět pod hranici 120 USD za barel, levnější je také zlato, které se prodávalo za 830 USD/tr. unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.