Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Forex: Libra na 23-letém minimu

26.01.2009 | 08:36 0 Komentářů

Samé špatné zprávy přinesl minulý týden pro britskou libru a ta se ponořila do hlubokých ztrát, když slábla jak na páru s eurem, tak k americkému dolaru, ke kterému se dostala na nejnižší hodnoty za posledních 23 let. Britská ekonomika vstoupila ve čtvrtém čtvrtletí oficiálně do recese, když její HDP klesalo druhým čtvrtletím v řadě a ačkoliv byl tento fakt široce očekáván, rychlost propadu zaskočila i mnohé analytiky, když se HDP ve čtvrtém čtvrtletí snižoval o silných 1,5%, oproti očekávaným 1,2%. Nejvíce se na útlumu podílel přitom především výrobní sektor, který je v hluboké kontrakci, a to i přes výraznou pomoc ze strany britské libry, která se v minulém roce stala nejslabší ze všech nejvíce obchodovaných měn. Libra se dostala pod prodejní tlak ale již začátkem týdne, když vyšly najevo problémy britské Royal Bank of Scotland, která se díky masivním ztrátám a navzdory dřívější vládní pomoci dostala pod ještě větší vládní kontrolu, když vláda zvýšila svůj podíl v bance na 68%. Na klidu pak librovým býkům nepřidaly ani komentáře ze strany Bank of England, která jasně naznačila, že poté, co snížila sazby na nejnižší hodnoty za více než 300 let, je pouze otázkou několika týdnů, kdy by mohla začít s kvantitativním uvolňováním, tedy s navyšováním měnové báze stejně tak, jako tomu je již několik měsíců ve Spojených státech.

Z Británie tak nadále přichází jeden slabší fundament za druhým a libra zatím nedokáže opovědět na silné výprodeje z minulých měsíců, které jsou důsledkem zhoršující se situace v druhé největší evropské ekonomice, která se může stát jednou z vůbec nejvíce zasažených finanční krizí.  

Nový týden bude na ekonomická data z Británie podstatně chudší než týden předchozí a mezi nejzajímavější čísla se tak zařadí pouze ukazatel průměrné ceny domů, které by v lednu měly klesat o 1,8%, což by znamenalo meziroční propad o vysokých 16,7%. Ani lepší než očekávané výsledky však tento týden náhled obchodníků na britskou ekonomiku nezmění a s librou tak bude daleko více než domácí data hýbat především sentiment na finančních trzích. Ten byl v minulém týdnu značně negativní, když například britský FTSE100 ztratil 4,1% ze své hodnoty, což byl zároveň jeden z faktoru, který vedle slabých ekonomických dat pomáhal libře k dalším výprodejům. V případě, že se sentiment otočí, libra by na tomto trendu mohla vydělat a částečně korigovat ztráty, zatímco další výprodeje na akciových trzích mohou výprodeje na librových párech ještě více prohloubit. Ranní Asie dnes zahájila v červených číslech (Nikkei225 -0,25%) a libra zatím slábne na všech nejvíce obchodovaných párech, když se k dolaru dostala pod 1,36 GBP/USD, zatímco k euru se prodávala v 8:00 na 0,9494 EUR/GBP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.