Pondělí 17. února. Svátek má Miloslava.

Forex: Libra může v novém týdnu navýšit své ztráty

14.01.2008 | 08:55 0 Komentářů
Dalším výprodejem si minulý týden prošla britská měna, které nepomohl ani fakt, že Bank of England nenaplnila představy některých investorů, kteří počítali s dalším okamžitým snížením úrokových sazeb, které tak pouze zůstaly beze změny na původních 5,50%. „Libra je pod tlakem a investoři si začínají myslet, že Bank of England zaspala. Ponechání sazeb beze změny zanechává dojem, že bude muset dělat v budoucnosti ještě razantnější kroky“ řekl Michael Klawitter Dresdner Kleinwort.
Libru tak hnaly níže i nadále spekulace investorů, kteří počítali s dalším snižováním úrokových sazeb v reakci na slábnoucí domácí poptávku a zpomalující trh s bydlením, který se zdá být v současnosti potencionálně největší hrozbou. Tento týden přinese z Británie hned několik mimořádně důležitých fundamentů a bude tak velmi důležitý pro další vývoj britské měny, která může část svých prudkých ztrát umazat, ale i opětovně nabrat, když zatím poskytuje i přes svou přeprodanost poměrně dostatek prostoru k dalšímu výprodeji. Tím nejdůležitějším, čeho se z Británie dočkáme budou výsledky tempa růstu inflace, čísla z pracovního trhu a v neposlední řadě i dynamika růstu maloobchodních prodejů, jakožto jednoho z ukazatelů spotřebitelské nálady, která je v současnosti nejníže od února minulého roku. Inflace v Británii by měla narozdíl od ostatních průmyslových zemí pozvolna klesat, a to z listopadových 2,1% na prosincových 2,0%, což by Bank of England usnadnilo případné další snižování sazeb, která cíluje inflaci právě na dvou procentech. Od změny nezaměstnanosti analytici očekávají úbytek o 5 tis. nezaměstnaných a maloobchodní prodeje by měly růst tempem 0,2%, přičemž jakákoliv horší data mohou být signálem k prodeji, zatímco jen mírně lepší výsledky by investory o přicházejících lepších časech nepřesvědčily.
Sentiment na librových párech tak zůstává poměrně jednoznačný a jakákoliv horší data mohou ještě podpořit další výprodej jak na páru s dolarem, tak k euru. Pondělní obchodování by mělo přinést relativně klidnou seanci, i když i to nabídne zajímavá data v podobě výsledků britského PPI pro vstupní a výstupní ceny. Ceny ve výrobě pro vstupní ceny by měly v prosinci růst po závratných listopadových 1,7% tentokrát pouze o 0,8%, zatímco ceny hotových produktů při prodeji z továren mají růst o 0,3% (oček.: 0,5%).
Technicky je pár GBP/USD pod silným prodejním tlakem s prvním silnějším supportem na ceně 1,9450 a 1,94 GBP/USD, zatímco první resistenci můžeme hledat poblíž 1,9650 1,9740 GBP/USD.
 
Autor: Jaroslav Brychta
 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.