Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Forex: Libra k dolaru zůstává nad 1,63 GBP/USD

19.06.2009 | 11:12 0 Komentářů

Téměř beze změny na všech hlavních světových párech uzavřela včerejší obchodování britská libra. Ještě krátce před polednem přitom na většině párech výrazně ztrácela, když se musela vypořádat se sérii nových ekonomických dat, která tentokrát přinesla několik velmi slabých výsledků. Hlavním zdrojem výprodejů na librových párech se přitom včera stalo především zveřejnění květnových maloobchodních prodejů, které překvapily propadem tržeb o 0,6%, což byla první kontrakce od letošního února a zároveň podstatně horší výsledek, než s jakým počítali analytici, kteří očekávali růst tržeb o 0,6%. Libra ihned po zveřejnění těchto výsledků začala prudce slábnout, když se krátce propadla na páru s dolarem až pod cenu 1,62 GBP/USD, zatímco k euru slábla až nad 0,86 EUR/USD. Výprodej byl ještě umocněn ve stejný čas zveřejněnými výsledky peněžní zásoby, která rostla v květnu o pouhých 0,2% (oček.: +0,7%), a společně s nimi také květnovým saldem zadlužení veřejného sektoru, které rostlo o skokových 19,9 mld. liber (oček.: +18,9 mld.). Obchodníci tak včera dostali šanci umazat zisky britské měny z minulých dnů, ta však netrvala dlouho vzhledem k tomu, že již v odpoledních hodinách libroví býci využili těchto výprodejů k opětovným nákupům, které byly taženy jak poměrně klidným vývojem obchodování na akciových trzích (FTSE100 +0,06%), tak britskými výsledky z tohoto týdne, v čele s vyšším než očekávaným růstem CPI a příznivými daty z britského trhu práce, které nasvědčují tomu, že se situace v druhé největší evropské ekonomice začíná stabilizovat.    

Na páru s dolarem tak nakonec libra uzavřela na ceně 1,6330 GBP/USD a slábla o nepatrných 0,2%, k euru pak odpoledne zlikvidovala veškeré ztráty a vrátila se zpět na cenu 0,8010 EUR/GBP, se kterou včerejší obchodování zahajovala.

V konsolidaci by britská libra měla pokračovat také v průběhu dnešní seance, která nepřinese jak z Evropy, tak z USA jediný silnější market mover. Zatímco v kratším horizontu korekci značných zisků, které libra nabrala v minulém týdnu rozhodně nelze vyloučit, v delším horizontu určitý prostor k jejímu růstu i nadále vidíme, a to především na páru s americkým dolarem a japonským jenem, ke kterým si stále ještě, v porovnání s minulým rokem, udržuje značné ztráty. V 8:00 se britská měna prodávala na páru s dolarem na ceně 1,6363 GBP/USD, k euru pak oscilovala kolem 0,8519 EUR/GBP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.