Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Forex: Libra i přes další pozitivní zprávy ztrácí

17.06.2009 | 13:41 0 Komentářů

Z Velké Británie dnes přišly pozitivní právy. Počet nových žádostí o nezaměstnanost se v květnu zvýšil o pouhých 39,3 tis., což je výrazně lepší výsledek oproti očekávaným 61 tisícům. Míra nezaměstnanosti v důsledku toho vzrostla na jen na 7,2 % (oček. 7,3 %). Libra na páru s americkým dolarem zatím na tyto pozitivní fundamenty nereaguje a odevzdává včerejší zisky.

Vývoj dolarových párů dnes částečně ovlivňují chystané regulace finančního systému. Před dnešním zveřejněním konkrétních opatření americký prezident přislíbil transparentnější trh s finančními deriváty. Plán regulace, který počítá i s dalšími restrikcemi, nebyl investory přijatý pozitivně. Dále Obama vyjádřil potřebu zachovat fiskální disciplínu, zejména pro udržení důvěry čínských investorů v americké dluhopisy. Je nutno připomenout, že deficit federálního rozpočtu překročil veškerá očekávání, když se v květnu vyšplhal na rekordních 189,7 mld. USD. Celkově by toto vyjádření mohlo americké měně krátkodobě pomáhat.

Proti posilování dolaru na druhou stranu stojí možná verbální intervence FEDu. I když diskuze politiků o zpětném stahování státních stimulů z ekonomiky už byla zahájená, centrální banka USA se obává, že na tyto úvahy je ještě příliš brzo. Pro uklidnění investorů proto federální rezervní systém zvažuje možnost, že by příští týden ve svém doprovodním stanovisku odmítl spekulace o zvyšování úrokových sazeb tento rok.

Dnešní den bude bohatý na fundamentální zprávy z USA. Očekáváme zveřejnění jádrového indexu spotřebitelských cen (očištěného od cen potravin a energií), kde se predikuje zpomalení růstu z předchozích0,3 % na 0,1 %. Dále se dozvíme o vývoji amerického zahraničního obchodu. Odhaduje se, že deficit běžného účtu by se měl snížit ze 133 mld. USD na 85 mld. USD. Odpoledne dále promluví guvernér FEDu, Bernanke a ve večerních hodinách ho bude ještě následovat jeho britský kolega, guvernér BOE, Mervyn King.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.