Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Forex: Libra den ode dne slabší. Dilema BoE roste

14.05.2008 | 09:12 0 Komentářů

Do velmi složité situace se v posledních dnech dostává britská libra a především Bank of England. Podle včerejších výsledků britská inflace nečekaně rostla, a to až o 3%, což byl výsledek výrazně převyšující očekávání analytiků, která se pohybovala kolem 2,6% a zároveň údaj o pět desetin vyšší než v předchozím měsíci. Inflace v Británii je tak nyní procentní bod nad inflačním cílem banky a její guvernér Mervyn King je nucen poprvé od března minulého roku napsat vysvětlující dopis ministru financí Alistair Darlingovi. S růstem inflace pak roste také dilema banky, zdali snižovat či nikoliv úrokové sazby, které jsou v současnosti se svými 5% vůbec nejvyšší ze zemí G7 a které dusí především zkoušený nemovitostní trh, kde se již šest měsíců v řadě propadají ceny domů. Problém, který řeší banka se pak včera viditelně přenesl také na librové páry, kde obchodníci krátce po zveřejnění překvapivých výsledků libru sice okamžitě nakupovali, její zhodnocení však mělo pouze krátkého trvání a poté, co nebyla schopna překonat hranici 1,96 GBP/USD se prudce propadla a pokračovala v slábnutí, aby se dnes k ránu obchodovala na ceně kolem 1,9430 GBP/USD.

Dnešní obchodování přinese z Británie opět řadu zajímavých fundamentů, které by mohly výrazně rozvlnit librové páry, především pak výsledky z pracovního trhu a čtvrtletní inflační report Bank of England. V 10:30 jsou ke zveřejnění připravena silná čísla v podobě změny v počtu osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti a odhady analytiků hovoří o tom, že by v dubnu tato čísla mohla skončit na nule poté, co v březnu z řad nezaměstnaných ubylo pouhých 1,2 tis. osob. Již jen potvrzení těchto výsledků by představovalo argument ve prospěch dalšího zpomalování pracovního trhu, kde ještě koncem minulého roku měsíční úbytek pravidelně převyšoval 10 tis. osob. V případě, že by se pak dnes počet nezaměstnaných nečekaně zvyšoval (5 tis. a více), bude se jednat o další impuls k prodeji britské měny, která může znovu poměrně výrazně slábnout, a to až pod cenu 1,94 GBP/USD. Mezi další data, která přijdou dnes v 10:30 na řadu pak patří výsledky celkové míry nezaměstnanosti, jež má zůstat beze změny na 5,2% a index průměrné mzdy, od které analytici očekávají v březnu růst stejně jako v únoru, a to o 3,7%. Mimořádnou pozornost si dnes získá také inflační report Bank of England, který banka odprezentuje v 11:00 a na kterém pravděpodobně ještě zvýrazní své dilema mezi rostoucí inflací a klesajícím hospodářským růstem. Dá se předpokládat, že banka vyzdvihne především inflační hrozbu, což by mohlo libře opět krátkodobě pomoci, jakýkoliv výraznější růst však může být ve vyšších patrech poměrně rychle likvidován.

Libra zůstává nadále spíše náchylná k dalšímu výprodeji a pokud jí nepodepřou dnešní data z pracovního trhu, může ve svém propadu pokračovat i nadále. V 8:00 se na páru s dolarem prodávala na ceně 1,9430 GBP/USD, přičemž první silnější support můžeme hledat až kolem ceny 1,9394 a 1,9336 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.