Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Forex: Koruna se včera vydala ke slabším úrovním

27.08.2008 | 11:58 0 Komentářů

Na úterní obchodování české koruny měly vliv jak evropské, tak i americké fundamenty. V dopoledních hodinách přišly slabé výsledky německé podnikatelské důvěry, která v srpnu překvapila větším poklesem, než čekal trh. V odpoledních hodinách poté přišla podpora pro dolar v podobě relativně příznivých dat z americké ekonomiky. Vývoj na eurodolaru se tak promítl i do obchodování domácí měny. Zejména dopolední data přiměla korunu po pondělním klidu k určité reakci.

V ranních hodinách se pohybovala na úrovni 24,40 EUR/CZK. Krátce po zveřejnění Ifo indexu oslabila o více než 10 haléřů a v dalším oslabování pokračovala i po zbytek dne. S dolarem si připsala téměř 20ti haléřovou ztrátu a obchodování zakončila nad 16,76 USD/CZK. Podobnou ztrátu si připsala i vůči euru a v závěru dne se pohybovala kolem 24,55 EUR/CZK. Stejná reakce byla včera i u ostatních středoevropských měn. V regionu navíc pokračovala série zasedání centrálních bank. Slovenská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny (4,25 %). Stejný výsledek by mělo přinést i dnešní zasedání polské centrální banky.

Z domácích fundamentů dnes byly zveřejněny informace o růstu mezd ve 2. čtvrtletí 2008. Průměrná hrubá měsíční mzda  meziročně vzrostla o osm procent na 23 182 Kč. Reálná mzda (po odečtení inflace) se v průměru zvýšila o 1,1 procenta. Mzdy v podnikatelské sféře se reálně zvýšily o 2,3 procenta, v nepodnikatelské sféře naopak reálně o 3,6 procenta klesly.

Autor: David Šnajdr (david.snajdr@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.