Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Forex: Konsolidace na euro-dolaru zatím pokračuje

12.06.2009 | 10:07 0 Komentářů

Také včera zafungovala těsná negativní korelace mezi vývojem amerického dolaru a cenou akcií, která zatlačila dolar ke ztrátám. Zatímco ještě v průběhu dopoledního obchodování a krátce po poledni americká měna dokázala na páru s eurem zpevňovat a dostat se až k ceně 1,3942 EUR/USD, druhá polovina dne se nesla ve zcela odlišném duchu. Zlomovým se v tomto ohledu stalo zveřejnění několika amerických fundamentů včele s výsledky maloobchodních prodejů, které pomohly akciím nastartovat další růstovou seanci. Samotná čísla přitom při bližším pohledu nebyla nijak závratně pozitivní. Celkový objem tržeb maloobchodního prodeje sice rostl o 0,5% a překonal tak o desetinu většinová očekávání, samotný růst byl však z velké většiny tažen vyššími tržbami na čerpacích stanicích. Ty přitom rozhodně nelze považovat za signál návratu chuti spotřebitelů znovu utrácet a bez nich by se tak v květnu růst tržeb vyšplhal pouze na 0,2%. Přesto se včerejší data stala jakousi připomínkou, že americká poptávka zůstává stabilní, což samo o sobě dává naději na postupnou stabilizaci a výrazné zmírnění kontrakce americké ekonomiky. O poznání lepší dojem ale včera zanechala data z trhu práce, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch bylo v minulém týdnu pouze 601 tis., což je nejnižší výsledek od konce letošního května, který tak pouze potvrzuje postupné zmírňování napětí na trhu práce. Ten sice i do dalších měsíců čeká prudké snižování počtu zaměstnaných osob, včerejší data však dávají naději, že se tempo úbytku bude i nadále zpomalovat.

Právě tato čísla z USA tak včera dopomohla akciím v Evropě a v USA k růstu, když jen americký index S&P500 uzavřel na 945b. a připsal si tak růst o 0,61%. To se však negativně podepsalo na kurzu americké měny, která se společně s japonským jenem stala nejslabší z nejvíce obchodovaných měn, když obchodníci znovu přecházeli od bezpečných k rizikovějším aktivům. Na páru s eurem tak včera dolar uzavřel na ceně 1,4090 EUR/UD (-1%), k libře se propadnul až na 1,6560 GBP/USD (-1,4%) a nejvíce pak růst akcií pomohl vysoce úročeným měnám, jako je například australský dolar, ke kterému americký dolar ztrácel dokonce 2,2%.

Dnes nabídnou jediná zajímavější data opět Spojené státy, i když od těch výraznější dopad na volatilitu na dolarových párech pravděpodobně očekávat nelze. Ve 14:30 tak Spojené státy zveřejní květnové výsledky indexu cen dováženého zboží (oček.: +1,3%, předch.: +1,6%), který má podle nás potenciál díky vyšším cenám ropy překvapit spíše na horní straně od většinového konsenzu. Podobně by tomu mohlo být také v případě červnového indexu spotřebitelské důvěry (Michigan), který má růst podle většinových odhadů z květnových 68,7b. na 69,5b.

Obchodování na dolarových párech tak bude mít v rukou opět především sentiment na finančních trzích, například ale na páru s eurem však může být další slábnutí dolaru po včerejším výprodeji poměrně složité. Euro totiž zatím vstřebává vysoké zisky z minulých týdnů a nad hranicí 1,42 EUR/USD zůstává náchylné k výprodejům. Jako pravděpodobnější scénář do nejbližších dnů se proto zatím jeví pokračující konsolidace v rozmezí dvou centů kolem  hranice 1,40 EUR/USD. V 8:00 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,4086 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.