Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Forex: Konsolidace na euro-dolaru pokračuje

01.04.2008 | 10:17 0 Komentářů

Americká měna si včera na páru s eurem držela svou cenu, a to i přesto že se v odpoledním obchodování krátce propadala na dosah historického minima ze 17. března k ceně 1,5896 EUR/USD. Dolar tak zatím nedokáže prolomit hráz, kterou mu vystavili eurobýci a která byla ještě vyztužena ve včerejším obchodování poté, co byly zveřejněny výsledky březnové inflace v eurozóně. Ta překvapila prudkým růstem z únorových 3,2% na 3,5% (oček.: 3,3%) a upozadila tak veškeré spekulace na případné snižování úrokových sazeb, které Evropská centrální banka drží již od poloviny minulého roku ve výši 4%. Lehce povzbudivých fundamentů se včera ale dočkala také americká měna poté, co byly zveřejněny výsledky Chicago PMI, měřícího aktivitu ve výrobním sektoru v okolí města Chicago, který překvapil růstem ze 44,5b. na 48,2b., což je však již druhý měsíc v řadě, kdy tento ukazatel naznačuje probíhající kontrakci.

Eurozóna si dnes pro obchodníky připraví především březnové výsledky z německého pracovního trhu, kde má počet nezaměstnaných klesat o 45 tis., což je nižší úbytek než v únoru, kdy z řad nezaměstnaných ubylo 75 tis. osob. I případné horší výsledky tohoto ukazatele ale silnou pozici eura ohrozí jen stěží a obchodníci jsou tak zvědaví především na březnové výsledky ISM pro výrobní sektor ze Spojených států. Ten by se měl držet pod hranicí 50b. naznačující kontrakci, když od něj obchodníci očekávají pokles ze 48,3b. na 47,5b., což je dáno především prohlubující se krizí na trhu s bydlením a slábnoucí spotřebitelskou důvěrou mezi americkými domácnostmi. Únor přinesl pokles všech hlavních sub-indexů ISM v čele s indexem zaměstnanosti a nových objednávek, které se drží pod hranicí 50b., zatímco výrazného růstu se těší sub-index pro export (56b.) a především pro ceny, který v únoru dosahoval 75,5b. Negativní výhled pro výrobní sektor v minulém týdnu naznačil i prudký propad v objemu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a tak by mohli být obchodníci dnes obzvláště citliví na horší než očekávaná data. Výsledek pod 45b. bude jednoznačně negativním impulsem pro americký dolar, který by mohl čelit dalším prodejním tlakům. Otázkou však zůstává jak daleko jsou v prodejích americké měny obchodníci ochotni zajít, vzhledem k tomu, že dolar zůstává především na páru s evropskou měnou i nadále výrazně předprodaný. Výsledek ISM přesahující 50b. pak může tomuto napětí ubrat na intenzitě, avšak po sérii velmi špatných fundamentů z minulých týdnů budou jakékoliv případné zisky amerického dolaru pravděpodobně limitovány spekulacemi na další růst evropské měny.

Obraz na páru EUR/USD se včerejškem nijak nezměnil. Probíhající konsolidace nad cenou 1,57 EUR/USD je tak i nadále aktuální s tím, že první silnější resistenci můžeme hledat na úrovní historického maxima euro-dolaru (1,5902 EUR/USD), zatímco prostor pro zpevnění dolaru je daleko širší, když jej limituje až support na ceně 1,5311 EUR/USD. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,5726.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.