Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Forex: Konsolidace na euro-dolaru pokračuje

29.08.2008 | 11:21 0 Komentářů

Také včera americká měna na páru s eurem kmitala kolem hranice 1,47 EUR/USD a zatímco ještě krátce po poledni byla více než cent nad touto hranicí, navečer dokázala veškeré své ztráty opět umazat. Do vývoje na euro-dolaru opět silně promluvila nejprve drahá, poté zase levná ropa a následně i ekonomická data v USA, v podobě revidovaných výsledků hospodářského růstu za 2Q. Co se samotné ropy týká, ta se ještě po třetí hodině odpolední včera prodávala nad 118 USD za barel, aby během následujících dvou hodin zlevnila o více než pět dolarů, a to bez ohledu na bouři Gustav, která se změnila v hurikán a míří na Mexický záliv. K tomu že ropa dokázala zlevnit značnou měrou přispěla také EIA, která oznámila, že v případě potřeby uvolní své rezervy, což evidentně uklidnilo některé z obchodníků a následně pomohlo také v růstu americkému dolaru. Ten se navíc vezl na vlně dobrých výsledků revize hospodářského růstu Spojených států, která překvapila, když zvýšila předběžné odhady z 1,9% na 3,3%, přičemž odhady analytiků počítaly s revizí na 2,6%. Výsledky hospodářského růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí jsou opravdu pozoruhodné a daleko od veškerých očekávání ze začátku roku, kdy se spekulovalo nad možností hluboké recese. Hlavním tahounem jak celkového růstu, tak samotné revize, se přitom ukázal být podle očekávání čistý export, když se vývozy zvyšovaly o 13,2%, zatímco dovozy klesaly o 7,6%. Vyšší byla navíc i spotřeba, která rostla o 1,7% a ve prospěch vyššího růstu hovořil také menší úbytek zásob. I přes velmi slušná čísla je ale stále brzy dělat předčasné závěry a o skutečném stavu ekonomiky více napoví až agregace výsledků z druhého a třetího čtvrtletí. Spotřeba totiž velmi pravděpodobně neudrží krok s předchozími měsíci (hodně napovídá i strmý propad importu), když vyprchá efekt fiskálních stimulů v podobě daňových slev, hrubé investice budou i nadále největší brzdou růstu a příspěvek exportu je velkou neznámou s ohledem na silnější dolar (ten se ale projeví až později) a především možný pokles zahraniční poptávky spojený s prudkým zpomalením Evropy a Japonska.

Také dnešek přinese několik makro dat, která mají potenciál rozvlnit kurz euro-dolaru a v dopoledních hodinách jsou to zejména předběžné výsledky inflace, která by měla v srpnu klesat v eurozóně z červencových 4% na 3,9%. Podle výsledků z Německa a Španělska je zřejmé že inflační tlaky začínají polevovat a v případě, že by dnes inflace překvapila nižším než očekávaným růstem, středeční slova Axela Webera, který znovu otevřel možnost vyšších sazeb, mohou být obchodníky velkoryse zapomenuta. Ve Spojených státech bude pozornost věnována hlavně výsledkům osobních příjmů a výdajů za měsíc červenec, který byl prvním měsícem od dubna, kdy domácnosti nemohly počítat s podporou daňových slev. Zatímco osobní výdaje mají podle odhadů po červnovém růstu o 0,6% stoupat tentokrát pouze o 0,3%, příjmy jsou očekávány klesat o 0,1% (předch.: +0,1%). Ve stejný čas pak bude zveřejněn také jádrový PCE index měřící inflaci ve výdajích na osobní spotřebu, který je hlavním ukazatelem inflace pro americkou centrální banku a který by měl v červenci stoupat meziročně o 2,4% (předch.: +2,3%). Za pozornost budou ale stát ještě krátce před čtvrtou hodinou odpolední zveřejněné výsledky chicagského PMI a spotřebitelské důvěry (Michigan). PMI by se měl nadále držet v pásmu expanze (především díky exportu), když je očekáván slábnout z 50,8b. na 50,1b. a mírného zlepšení by se měl pak podle odhadů dočkat také srpnový Michigan, který má růst o tři desetiny na rovných 62b.

Přestože dolar včera dokázal zpevňovat, pod hranicí 1,47 EUR/USD se znovu neudržel a dnes ráno začal znovu slábnout. Dolar tak již od středy, kdy byly zveřejněny výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, téměř nereaguje na poměrně dobré fundamenty, což nasvědčuje tomu, že obchodníci nemají zájem tlačit jej k dalším ziskům a preferují konsolidaci poté, co dolar zpevnil během pár týdnu na páru s eurem a librou o více než 8%. V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodávala na ceně 1,4751 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.