Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Forex: Konsolidace na dolarových párech může pokračovat i v novém týdnu

15.06.2009 | 10:00 0 Komentářů

Americký dolar si v minulém týdnu více méně dokázal udržet svou cenu, když uzavřel v pátek na páru s eurem oproti pondělku slabší o pouhých 0,5% na ceně 1,3990 EUR/USD, zatímco k japonskému jenu se prodával beze změny na 98,50 USD/JPY. Výrazně slabší tak byl v minulém týdnu z hlavních světových měn dolar pouze na páru s britskou librou, ke které ztratil 3% ze své hodnoty, když libře dokázala pomoci dobrá ekonomická data a pokračující optimistická nálada na finančních trzích. To že dolar v minulém týdnu dokázal své pozice na páru s eurem udržet a nenavázal na výprodej z minulých týdnů je poměrně důležitým signálem, vypovídajícím o tom, že euroví býci zatím nemají příliš chuti tlačit euro výše nad hranici 1,42 EUR/USD, když to zdá se stále ještě vstřebává vysoké zisky z minulého měsíce. Příležitostí k výprodeji americké měny přitom obchodníci měli hned několik, obzvláště pak poté, co Čína, Rusko a Brazílie oznámily, že budou diverzifikovat část ze svých dolarových rezerv do dluhopisů emitovaných Mezinárodním měnovým fondem. Americké vládní dluhopisy tak ztrácí na své atraktivitě, čehož důkazem je i prudký růst výnosů z posledních týdnů, poptávka po nich však na druhou stranu zůstává i nadále velmi robustní, o čemž vypovídají i výsledky posledních aukcí amerického ministerstva financí.Ty zatím vždy dokázaly přilákat vysoký zájem ze strany investorů, a to nejen z USA, ale i ze zahraničí a tak koncem týdne výnosy na delších splatnostech mohly začít znovu klesat, což vneslo do řad dolarových býků o něco více klidu. Co víc, druhý největší věřitel Spojených států, Japonsko, v pátek před zasedáním zemí G8 dalo ústy svého ministra financí jasně najevo svou „neotřesitelnou důvěru“ v dolar, což byl rovněž jeden z faktorů, který dolaru dokázal pomoci. 

Konsolidace na hlavních dolarových párech tak zdá se zatím může i nadále pokračovat, i když hlavní slovo budou mít opět především přicházející ekonomická data. Těch nabídnou v následujících dnech Spojené státy hned několik, když se mezi nejzajímavější zařadí úterní výsledky z trhu s bydlením a průmyslová produkce, společně se středečním indexem spotřebitelských cen. Ačkoliv se zřejmě nebude jednat o žádné extra silné market movery, například čísla z trhu s bydlením, v podobě počtu nově udělených stavebních povolenek a nově zahájených staveb, přeci jen mají určitý potenciál překvapit spíše pozitivně, což by mohlo svědčit rizikovějšímu sentimentu na akciových trzích, který americkému dolaru rozhodně nepomáhá. Bude-li sentiment na trzích i nadále lehce pozitivní, jakýkoli růst dolaru a likvidace dřívějších ztrát pak mohou být jen dočasným jevem. Prostor se však nijak výrazně neotvírá ani dalšímu dolarovému výprodeji a jednotlivé měnové páry tak spíše podle našeho názoru mohou v relativně klidnějším týdnu hledat svou rovnováhu, ze které byly vytrženy velmi divokým květnovým obchodováním.

Do nového týdne vstoupil dolar poměrně klidně a na většině hlavních párů si před otevřením evropských burz drží svou cenu. V 8:10 se tak americká měna prodávala k euru na ceně 1,3910 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.