Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Klidná seance svědčí USD. Bank of Canada ponechává sazby na 3%

03.09.2008 | 16:29 0 Komentářů

Znovu slabší je evropská měna s librou na páru k americkému dolaru, který tak i dnes ukrajuje část ze ztrát, které k oběma měnám v minulosti nabral. K euru se dolar dostal dopoledne až pod hranici 1,44 EUR/USD, kde byl naposledy v lednu tohoto roku, zatímco k libře atakoval cenu 1,7650 GBP/USD, na které byl poprvé od poloviny března 2006. Libře ani dnes nijak zvlášť nedokázaly pomoci v odpoledních hodinách zveřejněné výsledky PMI pro sektor služeb, který překvapil růstem ze 47,4b. na 49,2b. (oček.: 47b.) a opakuje se tak pondělní i úterní scénář, kdy obchodníci nehleděli na lepší výsledky PMI pro výrobu a stavebnictví a pokračovali ve výprodejích z obav před dalším zpomalování druhé největší evropské ekonomiky. Tím nejzajímavějším z eurozóny pak dopoledne byly pouze červencové výsledky dynamiky růstu maloobchodních prodejů. Ty se však oproti očekávání nulového růstu propadly o 0,4% (předch.: -0,9%). Přestože se libře i euru v odpoledních hodinách daří likvidovat část ze svých ranních ztrát, sentiment zůstává nadále výrazně nakloněn americké měně, které kromě zatím poměrně stabilních fundamentům pomáhá také cena ropy, která od poloviny července klesla o 40 dolarů za barel až na 106,86 USD, kde se prodávala v 15:10.

Americká seance zatím přinesla pouze rozhodování Bank of Canada nad úrokovými sazbami, které zůstaly podle širokého očekávání beze změny na 3%. BoC ve svém doprovodném komentáři pojmenovala tři vývojové trendy, které nyní ovlivňují domácí ekonomiku, a to zpomalení v USA, nervozita na finančních trzích a inflační tlaky. Zatímco první dva se podle banky vyvíjejí podle původních předpokladů, inflační tlaky začínají polevovat. Banka tak očekává, že v roce 2009 bude jak CPI, tak jádrový CPI oscilovat kolem cílované dvouprocentní hranice. Jak BoC dále uvedla, domácí poptávka mírně slábne, ale i nadále zůstává silná. Bank of Canada udržuje sazby na třech procentech od 22. dubna, kdy překvapila trh jejich půlprocentním snížením.

Akciové indexy v Evropě po včerejším růstu dnes zamířily do červených čísel, když se v 15:10 německý DAX propadal o 0,53%, CAC40 byl níže o 1,51% a londýnský FTSE100 ztrácel 1,68%. Obchodníci nyní vyčkávají na americké výsledky ISM pro sektor služeb, který přijde na řadu v 16:00 a na béžovou knihu amerického Fedu, jež bude zveřejněna ve 20:00.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.