Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Forex: Klidná seance na devizovém trhu

19.06.2009 | 16:27 0 Komentářů

Velmi klidné obchodování dnes podle očekávání panuje na devizovém trhu, kde většina hlavních měnových párů zůstává v úzkém bočním trendu. Evropská měna se po mírném výprodeji ze včerejšího večera znovu vrátila na páru s amerických dolarem zpět nad hranici 1,39 EUR/USD, k čemuž ji pomáhá především příznivý sentiment na akciových trzích. Ty se v reakce na včerejší růst v USA a dnešní růstovou asijskou seanci dostaly do zelených čísel, když se ve 13:40 pohyboval proti včerejšku německý DAX výše o 0,17%, zatímco francouzský CAC40 a britský FTSE100 rostly o 0,88%, resp. 1,67%. Společně s eurem se pak daří i ostatním měnám které si dlouhodobě drží pozitivní korelaci s akciemi, jako je britská libra, nebo australský a novozélandský dolar. Pod tlakem jsou naopak americký dolar a především japonský jen, který slábne na všech nejvíce obchodovaných párech. Z fundamentů dnešek zatím nenabídnul téměř žádná důležitější data a vše podstatné tak bylo zveřejněno ještě v ranních hodinách před otevřením Evropských burz, kdy nabídlo Německo květnový index cen výrobců (PPI), který meziměsíčně zaznamenal nulový růst (předch.: -0,1%), zatímco meziročně pak prohloubil svou kontrakci z 2,7% až na 3,6%.

Dalších fundamentů se již obchodníci nedočkají a i nadále tak dění na FX bude odvozeno výhradně od vývoje světových akcií. Obchodníci proto vyčkávají především na otevření amerických burz, které určí další směr a které by měly podle futures na DJIA dnes zahájit obchodování v zelených číslech (+0,39%). Vzhledem ke končícímu týdnu a nedostatku dat však i americká seance bude spíše poklidnějšího charakteru.

Na pozvolna slábnoucí dolar a lepšící se sentiment dnes reagují také komodity, a to zejména ropa. Ta již čtvrtým dnem v řadě pozvolna zdražuje, když krátce před jednou hodinou podražila o dolar až nadosah 72 USD/barel, aby pak o dva centy klesla. Téměř beze změny pak zůstává cena zlata, která se drží na 935 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xt.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.