Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: JPY ztrácí část ze svého statutu bezpečného přístavu

20.02.2009 | 09:03 0 Komentářů

Pod silný prodejní tlak se včera dostala japonská měna na všech nejvíce obchodovaných párech, když k euru oslabila o 1,8%, aby uzavřela obchodování na 119,90 EUR/JPY, zatímco k dolaru zeslábla o 0,8% až k ceně 94,10 USD/JPY. Z Japonska tento týden přichází jedna špatná zpráva za druhou. Vše začalo již v brzkých ranních hodinách nového týdne, kdy byly zveřejněny výsledky HDP za 4Q, který se propadnul o skokových 3,3%, což byl výsledek ještě o dvě desetiny horší, než jaké byly odhady analytiků. Slabá zahraniční poptávka společně se silou domácí měnou dusí exportéry, když jen za poslední čtyři měsíce japonská průmyslová produkce klesla o více než čtvrtinu. Věčně přebytková obchodní bilance se druhým měsícem drží v deficitu, růstu se dočkala nezaměstnanost a slábne také domácí poptávka. Úterý navíc přineslo nečekanou rezignaci japonského ministra financí, který čelil tvrdé kritice a podezření z opilosti na tiskové konferenci po skončení summitu zemí G7 v Římě, což ještě více pozdrželo možnou implementaci stimulačního balíčku v objemu 10 bln. JPY. Co se včerejšího obchodování týká, to přineslo z Japonska zasedání Bank of Japan, která ponechala sazby beze změny na 0,1% a přišla s novou sadou „nestandardních opatření“, které by podle banky měly pomoci domácím firmám. BoJ se tak chystá v rámci politiky kvantitativního uvolňování k vykupování korporátních dluhopisů a zacíleno má na dlouhodobé úrokové sazby, které se tímto způsobem bude snažit snižovat, aby tak pomáhala většímu přísunu nových peněz domácím společnostem, kterým se nedostává přísunu nového financování. Program na vykupování dluhopisů bude spuštěn v období od března do září a BoJ na něj vyčlení jeden bilion japonských jenů (10,5 mld. USD).

Ani toto oznámení však včera obchodníky téměř nijak nezaujalo a ti své zvýšené obavy o stav Japonské ekonomiky promítli také do ceny pojištění proti riziku defaultu japonských dluhopisů (CDS), jehož cena se včera vyšplhala až na své čtyřleté maximum nad hranici 120bsp. Japonský jen tak v tomto týdnu ztrácí část ze své pozice bezpečného přístavu, čehož důkazem je i jeho vývoj z poledních dnů na páru s dolarem, ke kterému slábnul i přes silné výprodeje na akciových trzích. Právě takové výprodeje přitom ještě nedávno byly jedním z hlavních motorů růstu japonské měny, která si v minulých měsících vedla uprostřed finanční krize ze všech světových měn nejlépe. Díky výrazně přebytkovému běžnému účtu však i nadále zůstává Japonsko a  japonská měna v dobách krize jednou z možnosti bezpečné investice a jeho agresivnější oslabování (především na párech s EUR a GBP) vidíme uprostřed rychle se zhoršující situace v Evropě v horizontu dalších týdnů stále jako jen málo reálné.

Z pohledu technické analýzy se dolar na páru s jenem včera přiblížil na dosah resistence 94,70 USD/JPY. Prolomení a případné delší setrvání dolaru nad touto hranicí může americké měně otevřít prostor k dalšímu růstu. V 8:00 se dolar prodával k jenu na ceně 94,11 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.