Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Forex: JPY znovu pod prodejním tlakem

24.02.2009 | 08:07 0 Komentářů

Japonský jen se včera stal nejslabší z nejvíce obchodovaných měn, když pokračoval v pozvolném odevzdávání svých dříve nabytých pozic a znovu tak ztrácel část, ze svého statutu bezpečného přístavu. Znovu se tak dostal pod prodejní tlak ke všem hlavím měnám a tak například jen k dolaru ztratil 0,9%, aby uzavřel na ceně 94,40 USD/JPY, zatímco k euru oslabil o 0,5% k ceně 120,20 EUR/JPY, a to bez ohledu na výprodej, který včera zasáhl jednotlivé akciové indexy. Například americký DJIA včera ztratil 3,41% ze své hodnoty, což by ještě v minulých týdnech bylo jasným důvodem k tomu, aby si japonská měna připsala tučné zisky. Stav japonské ekonomiky, která zpomaluje nejvíce ze všech průmyslově vyspělých zemí, však obchodníkům dává dostatečně silný argument k tomu, aby přestali s nákupy japonské měny a ta v posledních dnech tak začala ztrácet pevnější půdu pod nohama. Jen v posledním čtvrtletí minulého roku se totiž japonské HDP propadlo o 3,3%, zatímco průmyslová produkce, zčásti také díky silnému jenu, se za poslední dva měsíce minulého roku zřítila o více než 17%. Zahraniční poptávka tak dusí japonskou ekonomiku, která by díky tradičně slabé domácí poptávce mohla prodělat ještě daleko táhlejší krizi, než tomu může být například v případě Spojených států a Evropy.

Včerejší seance nepřinesla z Japonska žádná silnější data a tak první zajímavé výsledky nabídne až noc z úterý na středu, kdy bude zveřejněna lednová obchodní bilance. Ta se v prosinci držela již třetím dnem v deficitu (150 mld. JPY) a jinak by tomu nemělo být ani v prvním měsíci nového roku. Ještě před dvanácti měsíci přitom tradičně přebytková bilance dosahovala přebytku až 1 bilion JPY, avšak slabá zahraniční poptávka tento přebytek zcela vymazala a Japonsko tak ztratilo nejsilnější zdroj růstu z posledních let. V prosinci se v Japonsku objem exportu propadal o skokových 10,7% a podobný pád čekáme i od lednových dat, kdy by se měl deficit prohloubit až téměř na 500 mld. JPY. Ačkoliv se nejedná o nejsilnější market mover, JPY na tato čísla může reagovat zejména v případě horších než očekávaných výsledků. Obchodníci však budou zvědavi především na data, která Japonsko přinese až v noci ze čtvrtka na pátek, mezi kterým nebudou chybět např. výsledky průmyslové produkce, maloobchodních prodejů, nebo výdajů domácností.

Přestože JPY ztrácí svůj statut bezpečného přístavu, v takto nervózním klima zatím agresivnější a dlouhodobější ztráty (zejména k euru a libře) neočekáváme. Pod silnější tlak se naopak může dostat na páru s americkým dolarem, který si pozici bezpečného přístavu drží i nadále a profituje tak z každé nové vlny výprodejů na akciových trzích.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.