Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: JPY ve složité pozici v roce 2009. Udržet si dřívější zisky může být problém

02.01.2009 | 08:58 0 Komentářů

Jen s obtížemi bude nejsilnější měna minulého roku – japonský jen navazovat v novém roce na úspěchy z předchozích měsíců, kdy se ji dařilo nekompromisně zpevňovat na všech nejvíce obchodovaných párech. Finanční krize, která naplno vypukla po zářijovém pádu Lehman Brothers, přispěla k tomu, že obchodníci začali ve snaze získat hotovost nuceně uzavírat dřívější pozice, které byly často financovány půjčkami v jenech, který je již dlouhá léta nejníže úročnou měnou světa. Právě tento fakt přispíval k prudkému zpevňování japonské měny, která tak dokázala růst bez ohledu na zhoršující se stav japonské ekonomiky, kterou však takto prudké zhodnocování měny začíná významně poškozovat. Japonský export, jakožto v posledních letech jediný zdroj hospodářského růstu, se během října a listopadu propadnul o masivních 20% a dříve vždy přebytková obchodní bilance tak zamířila do červených čísel. Silná měna začíná mít velmi tvrdý dopad na japonské firmy, když se listopadová průmyslová produkce meziměsíčně propadala o 8,1%, což byla její vůbec nejhlubší kontrakce od roku 1953, kdy se s jejím měřením začalo a výhled pro další vývoj je podle předběžného dotazování firem i nadále velmi negativní. Takováto čísla jsou jen obtížně slučitelná s tak silnou měnou a ta bude muset v nadcházejících měsících oslabit, když je více než zřejmé, že se oživení do Japonska nedostaví dříve, než začne opět růst poptávka ve Spojených státech a v Evropě, což může kontrakci třetí největší světové ekonomiky prodloužit až hlouběji do roku 2010.

Obzvláště vysoký potenciál pro oslabování do nadcházejícího roku pak vidíme u jenu zejména na páru s eurem, kde si evropská měna bude i nadále udržovat relativně vysokou úrokovou mezeru. Japonská centrální banka přistoupila minulý měsíc k dalšímu snížení sazeb, které nyní narazily na své dno (0,10%) a Bank of Japan tak bude muset opětovně začít využívat kvantitativního uvolňování, kdy bude cílit ne cenu, ale množství peněz v oběhu. Zatímco není ani zdaleka jisté, zdali tato politika bude slavit úspěch, super nízké úrokové sazby v průběhu celého roku 2009 jsou v případě Japonska téměř garantovány, což bude v případě zklidnění výprodejů na finančních trzích stavět Japonský jen opět do pozice zdroje levných úvěrů k rizikovějším investicím, z nichž velká část může směřovat např. do eurozóny, která bude nabízet vyšší výnos. Situace v zemích evropské šestnáctky navíc není ani zdaleka tak vážná jako v Japonsku a i tento fakt pak může přispívat k tomu, že se euro na páru s jenem odrazí od osmiletého minima, poblíž kterého se pohybovalo ještě v prosinci.

V průběhu dnešního obchodování se evropská měna na páru s jenem držela v 8:00 na ceně 126,20 EUR/JPY a ztrácela mírně oproti začátku tohoto týdne, do kterého vstoupila na 127,50 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.