Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Forex: JPY se opět vyvezl na averzi obchodníků vůči riziku

03.07.2009 | 10:13 0 Komentářů

Včerejší výsledky z amerického trhu práce (NFP) částečně naplnily naše očekávání toho, že by červnová čísla mohla do jisté míry zkorigovat nečekaný květnový výkyv. To se také stalo, i když ve větší míře, než jsme původně odhadovali a v daleko větší míře než očekával trh, což mělo také velmi negativní dopad na akciové indexy a na kurzy rizikovějších měn. Zaměstnanost v USA totiž v červnu klesala o 467 tis. pracovních míst a skončila tedy nejen hluboko za květnovým úbytkem o 322 tis., ale také daleko za očekáváním analytiků, kteří počítali se zmenšením řad zaměstnaných o 360 tis. Zatímco stabilizací si nadále prochází situace v sektoru stavebnictví, který přišel o 79 tis. míst, velmi negativní je situace ve výrobním sektoru, kde díky propouštění v oborech navázaných na automobilový průmysl zaměstnanost klesala o 223 tis. Výrazné zhoršení oproti květnu pak zaznamenal také sektor služeb, který přišel o 244 tis míst. Situace na trhu práce se tak sice i nadále zhoršuje, dobrou zprávou však je, že čím dál pomaleji, porovnáme-li květnové a červnové výsledky například s prvním čtvrtletím tohoto roku. Míra nezaměstnanosti včera dokázala překvapit růstem pouze o desetinu na 9,5% (oček.: 9,6%), psychologická hranice deseti procent se však blíží a Spojené státy by ji měly již ve třetím čtvrtletí dosáhnout.

Včerejší výsledky na akciové trhy přinesly vlnu výprodejů, která zcela zlikvidovala veškeré zisky, jež si akciové indexy připsaly od začátku tohoto týdne. Jen v Německu tak index DAX ztrácel 3,81%, zatímco americký DJIA a S&P500 ztratily včera 2,63%, resp. 2,91% ze své hodnoty. To včera pomáhalo bezpečným měnám jako dolaru a především japonskému jenu, který díky své těsné negativní korelaci s akciovými indexy dokázal zpevňovat na všech párech. Například k dolaru tak japonská měna rostla o 0,6% až na 95,90 USD/JPY, zatímco k euru si připisovala 2,1%, aby tak zcela vymazala veškeré své ztráty z tohoto týdne a zpevnila na cenu 133,7 EUR/JPY, se kterou do tohoto týdne vstupovala. JPY tak dokázal znovu rychle a jednorázově získat zpět ztracené pozice, je však otázkou, zdali se mu je podaří udržet. Již v minulosti jsme byli svědky toho, že jakékoliv výraznější zpevnění JPY se stalo záhy obětí dalších výprodejů a podobný scénář by mohl japonskou měnu potkat i do dalších dnů. Mnohé naznačuje i dnešní ráno, které se nese v duchu poměrně značných ztrát v Asii (Nikkei225 -0,71%), které však nebrání tomu, aby japonská měna již ode tří hodin část ze svých zisků odevzdávala.

Dnešek přinese jen minimální volatilitu kvůli uzavřeným bankám v USA a zároveň málo ekonomických dat, což by mohlo být poměrně vhodné prostředí pro to, aby korekce včerejších zisků JPY pozvolna pokračovala. Japonský jen se v 8:00 na páru s dolarem prodával na ceně 96,02 USD/JPY, k euru pak slábnul na 134,40 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.