Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Forex: JPY pokračuje v růstu. Pomáhá výprodej světových akcií

13.01.2009 | 08:19 0 Komentářů

Dalším těžkým dnem si včera prošly světové akciové indexy, které se propadaly napříč celým světem, když například americký Dow Jones uzavřel níže o 1,46%, což byl jeho čtvrtý propad za poslední čtyři dny. Nejistota z dalšího vývoje největších světových ekonomik a obavy z klesající ziskovosti firem jsou hlavními důvody výprodejů akcií, které si v minulém roce prošly jedním z vůbec nejhorších roků, když se vypařilo zhruba 40% z jejich hodnoty. Mezi nejvíce ztrátové tituly se včera opět zařadily především akcie finančních institucí, když například banky Citigroup, či Bank of America ztrácely 17%, resp. 12%, ale například i těžařské firmy jako je Alcoa (-6,9%), která nedávno oznámila, že hodlá propouštět a která si včera vysloužila nižší rating od Německé Deutsche Bank. Takovéto prostředí svědčilo na FX opět především japonskému jenu, který i včera pokračoval v likvidaci svých prosincových ztrát, když zpevňoval na všech nejvíce obchodovaných párech. Zatímco k dolaru se japonská měna dostala až pod hranici 89 USD/JPY, k euru jen dokázal zpevňovat ještě více a v odpoledních hodinách tak atakoval cenu 118,61 EUR/JPY. To vše bez jediného zveřejněného fundamentu, který by z Japonska přišel a tak byl růst japonské měny tažen téměř výhradně odlivem investic z rizikovějších aktiv a návratem kapitálu zpět do Japonska, jehož měna bývá díky extrémně nízkým úrokovým sazbám často využívána jako zdroj levného úvěrování.

Přestože se japonskému jenu zatím daří zpevňovat, náš názor na něj do roku 2009 zůstává i nadále negativní, když podle nás japonská měna bude nucena oslabit pod tíhou negativních domácích fundamentů. Extrémní zpevnění japonské měny nejde dohromady s japonskou ekonomikou, která je primárně závislá právě na exportu a která by díky finanční krizi a rostoucímu kurzu domácí měny mohla zaznamenat hlubší a táhlejší kontrakci, než ostatní průmyslové země. Jen za poslední dva měsíce se export propadnul o více než dvacet procent, stabilně přebytková obchodní bilance se dostala do deficitu a japonské firmy začínají oznamovat prudké propady zisků. Jednou z takových je i japonský gigant Sony, která by měla podle denníku Nikkei zaznamenat koncem roku první ztrátu za posledních 14 let.

Ani dnešní obchodování nepřinese z Japonska žádná důležitější data a obchodníci budou zvědavi především na další vývoj obchodování na akciových trzích, které budou i dnes hlavním hybatelem kurzu japonské měny. Ta se v 8:00 prodávala k dolaru na ceně 89,30 USD/JPY, k euru pak oscilovala kolem 118,15 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.