Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Forex: Japonský jen zatím nejsilnější měnou tohoto týdne

08.07.2009 | 10:03 0 Komentářů

Japonský jen se v posledních dnech stává jednou z nejsilnějších a měn, když se mu daří zpevňovat na všech nejvíce obchodovaných párech. Jen k dolaru si včera japonská měna připsala růst o 0,6%, zpevňovala již druhým dnem v řadě a uzavřela včerejší seanci na ceně 94,70 USD/JPY, kde se naposledy pohybovala začátkem minulého měsíce. Ještě více (o 1%) se pak JPY podařilo včera zpevňovat na páru s eurem, ke kterému se dostala až zpět pod hranici 132 EUR/JPY a o 1,5% pak JPY rostl také k britské libře. Japonské měně se daří právě na párech s rizikovějšími měnami, kde ji pomáhá stále poměrně negativní klima na akciových trzích, což bylo vidět i včera, kdy si držela poměrně těsnou korelaci s vývojem světových akcií. Ty se po úspěšném vstupu do nového dne, kdy se indexy v Evropě dokázaly propracovat do zelených čísel, navečer opět začaly silně propadat, aby tak včerejší seanci uzavřely americké indexy DJIA a S&P500 níže o 1,94%, resp. 1,97%.

V růstu japonská měna pokračovala také dnes ráno, kdy se k dolaru propracovala až pod 94,50 USD/JPY, zatímco k euru prolomila hranici 131 EUR/JPY, a to bez ohledu na slabší ekonomická data, která dnes z Japonska v noci ze včerejška na dnešek přišla. Zveřejněny totiž byly výsledky strojních objednávek, které po očištění od volatilních složek v květnu klesaly o 3%, což byl výsledek výrazně horší než původně odhadovaný růst o 2,3% (předch.: -5,4%). Jen ze zámoří přitom byla poptávka po japonském zboží o 13,3% nižší. Je to přitom právě zahraniční poptávka, která je naprosto klíčová pro japonskou ekonomiku. Ta se při neschopnosti generovat silnější domácí poptávku totiž nepostaví na vlastní nohy do té doby, než opět nezačne výrazně narůstat její export, což ji staví do pozice ekonomiky, která z hlavních světových ekonomik může na zotavení z recese čekat vůbec nejdéle.

Japonská měna však ani dnes ráno na domácí data příliš nereagovala a zůstávala zcela ve vleku obchodování na akciových trzích. Asie přitom ráno navázala na včerejší americkou seanci a JPY tak měl cestu k dalšímu růstu otevřenou poté, co se japonský Nikkei225 propadnul od rána o 2,24%, zatímco například hongkongský Hang Seng byl níže o 1,69%. Bude-li výprodej akcií pokračovat i dnes, bude to právě japonská měna která z něj může těžit nejvíce, i když jakýkoliv její silnější růst později může být obchodníky využíván jako dobrá příležitost k jejímu opětovnému prodeji. V 8:20 se JPY k dolaru prodával na ceně 94,16 USD/JPY. K euru pak zpevňoval na 130,52 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.