Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Japonský jen v zajetí amerického dluhu

12.06.2009 | 12:05 0 Komentářů

Japonský ministr financí před sobotním zasedáním G8 řekl: „Naše důvěra v americké obligace je absolutně neotřesitelná.“ To by mohlo naznačovat, že Japonsko bude pokračovat v nákupu US. dluhopisů i v období jejich rekordního výprodeje. Naproti tomu Čína a Rusko v důsledku drastické expanze amerického zadlužení tento pocit s Japonskem nesdílejí a zvažují možnost snížení držby dolarových aktiv.

Japonsko se brání odprodeji amerických obligací, protože by to vyvolalo tlaky na posílení jenu. Pro tak výrazně proexportně orientovanou ekonomiku by to zejména v době hospodářského poklesu mohlo znamenat nemalé problémy. Nicméně pokud by hodnota dolaru začala výrazně klesat, země by byla nucena tuto alternativu zvážit. Japonští investoři, kteří v březnu tohoto roku vlastnili americké cenné papíry v hodnotě 686.7 mld. USD, jsou totiž druhým největším držitelem amerického dluhu.

Z Japonska byly dnes ráno zveřejněné dvě fundamentální zprávy. Revidovaná japonská průmyslová produkce si polepšila o 0,7 % oproti očekávanému výsledku. Rovněž index spotřebitelské důvěry domácností zaznamenal pozitivní vývoj, když jeho hodnota rostla na 35,7 ve srovnání s očekávanou 34,1. Tyto údaje ale nebyly natolik důležité, aby překonaly sentiment z výše zmíněných událostí. Japonský jen dnes vůči dolaru oslabil na 97,95 USD/JPY. Tento vývoj by mohl částečně zvrátit odpolední report Michiganské univerzity (v případě lepších než očekávaných dat), jejíž index měří spotřebitelskou důvěru ve Spojených státech.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.