Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Forex: Japonský jen v problémech. Výhled pro Japonskou ekonomiku se zhoršuje

23.12.2008 | 09:13 0 Komentářů

Tvrdý dopad má současná finanční krize na Japonskou ekonomiku, která začíná být ochromena klesající poptávkou z ostatních zemí, jejíž propad ještě umocňuje sílící japonská měna. Prudký růst jenu z posledních měsíců se začíná velmi tvrdě podepisovat na japonském exportu, který rychle klesá, když se podle včerejších výsledků držela obchodní bilance v Japonsku již druhým měsícem v ještě nedávno nepředstavitelném nepředstavitelného deficitu, jehož výše navíc během jednoho měsíce rostla o 48% z říjnových 248 mld. JPY na 367 mld. Export přitom jen v listopadu klesal o 13,5% na 5 549 mld. jenů, přičemž ještě v září se jeho objem pohyboval na 6 905 mld. Míra jeho snižování je tak naprosto bezprecedentní a Japonsku tak hrozí, že si na viditelnější zotavení bude muset počkat alespoň do roku 2010, vzhledem k tomu, že minimální schopnost Japonska generovat větší domácí poptávku způsobuje, že jeho oživení přijde až poté, co se začne situace zlepšovat i u jeho hlavních obchodních partnerů, tedy v USA, Číně a v eurozóně.

Včerejší obchodování přineslo na jenové páry mírné ztráty, když se japonská měna dostala na páru s dolarem až nad hranici 90 USD/JPY, zatímco k euru zeslábla k dnešnímu ránu až nad 126 EUR/JPY. K tomu včera výrazně přispělo mj. také oznámení domácí automobilky Toyoa, která snížila výhled pro ziskovost do konce fiskálního roku o 91%, což jen demonstruje to, jaké problémy začínají mít japonští exportéři s klesající zahraniční poptávkou a se silným jenem. Japonská měna tak přestává mít dostatek prostoru k pokračování dalšího růstu, ať už díky výrazně se zhoršujícímu výhledu pro domácí ekonomiku, tak i díky faktu, že se s každými novými zisky obchodníci musejí obávat případné intervence ze strany Ministerstva financí, které již ústy svého šéfa v minulém týdnu touto možností pohrozilo.

Dnešní obchodování bude na ekonomická data z Japonska opět chudé, když nebudou zveřejněny žádné zajímavější fundamenty a vše podstatné tak přijde na řadu až v noci ze čtvrtka na pátek, kdy Japonsko zveřejní například dynamiku růstu výdajů domácnosti, maloobchodní prodeje, nebo průmyslovou produkci. Zatímco na páru s eurem má japonský jen podle našeho názoru stále otevřený prostor k dalšímu slábnutí, k dolaru již tolik volného místa k oslabování japonské měny nevidíme. Euro od začátku prosince začalo válcovat všechny ostatní měny, když se začíná zdát, že je to právě eurozóna na níž bude mít současná krize přeci jen o něco menší dopad než na Spojené státy, Británii, či Japonsko, i když ani ta se nevyhne značnému útlumu hospodářské aktivity. Navíc je to právě euro, které si ze všech čtyř nejvíce obchodovaných měn udrží nejvyšší úrokové sazby, když již v minulých týdnech někteří z čelních představitelů Rady guvernérů naznačili neochotu k redukci úrokové sazby pod dvouprocentní hranici. V 8:00 se japonský jen prodával na páru s dolarem na ceně 90,29 USD/JPY, k euru pak slábnul na 126,37 EUR/JPY.

Autor: Jaroslava Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.