Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Forex: Japonský jen v důsledku rizikové averze na dvoutýdenních maximech

16.06.2009 | 11:40 0 Komentářů

Japonská centrální banka dnes ráno nastavovala klíčovou úrokovou sazbu, kterou ponechala na nezměněné úrovni 0,1 %. BOJ ve svém doprovodném stanovisku dále uvedla, že časový rámec ekonomického zotavení zůstává dle původních predikcí odhadován na konec roku 2009. Japonská měna reagovala na tyto pozitivní zprávy posilováním. To co jenu dále pomáhá, je riziková averze na finančních trzích, částečně vyvolána zasedáním G8.

V reakci na známky ekonomické stabilizace vedli představitelé států G8 diskuzi o způsobech opětovného snižování státního vlivu v tržní ekonomice a o správném načasování těchto kroků. Hrozba stahování státní pomoci ze soukromého sektoru a skorého zvyšování úrokových sazeb odrazuje obchodníky od rizikovějších investicí.

Dnešní den ještě přinese řadu důležitých zpráv ze Spojených států. Dle analytiků by se počet nových stavebních povolení za květen měl zvýšit o 500 tisíc (před. 494 tisíc). Dále nás čeká zveřejnění indexu cen průmyslových výrobců za květen, kde se očekává nárůst z 0,3 % na 0,6 %. U počtu nově zahájených staveb za minulý měsíc se odhaduje růst o dalších 490 tisíc (před. 458 tisíc). Důležitý bude i údaj o vývoji průmyslové produkce, kde se žádná změna neočekává (oč. -0,5 %). Negativní zprávy by mohli přivést investory k dolaru, jako bezpečnému měnovému přístavu.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.