Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Forex: Japonský jen pod tlakem. Čeká se na další sérii negativních fundamentů

22.12.2008 | 08:28 0 Komentářů

Dalšího zpevnění se dočkal minulý týden na páru s americkým dolarem japonský jen, který rostl o 1,9%, když uzavřel páteční obchodování na ceně 89,10 USD/JPY, přestože ještě ve čtvrtek atakoval hranici 87 USD/JPY. Japonská měna k dolaru dokázala zpevňovat bez ohledu na domácí ekonomická data, která nasvědčovala dalšímu prudkému ochlazování podnikatelské aktivity v zemi, když se uznávaný čtvrtletní index Tankan propadnul pro výrobní sektor z -3b. na -24b. a pro sektor služeb z 1b. na -9b., přičemž ještě daleko horších výsledků dosahoval Tankan měřící očekávání firem do budoucna, který nasvědčoval i dalšímu zhoršování situace firem. Japonská měna dokázala k dolaru zpevňovat po celou první polovinu týdne, co ji však podlomilo kolena byly slova Ministra financí Shoichi Nakagawi, který upozornil na možnost intervence ve prospěch slabšího jenu v případě, že bude japonská měna i nadále posilovat a poškozovat tak domácí exportéry, kteří čelí prudkému poklesu zisků. Společně  s tímto prohlášením pak japonské měně uškodilo minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek také snížení sazeb Bank of Japan z 0,30% na 0,10% a také zpráva z Bílého domu, který se rozhodl poskytnout půjčku dvěma americkým automobilkám, General Motors a Chrysler, kterým bezprostředně hrozil bankrot.

Negativní sentiment na jenových párech z konce minulého týdne se tak přenesl i do týdne nového, když v jeho začátku japonská měna k dolaru opětovně slábla a v ranních hodinách se dokonce znovu přehoupla přes hranici 90 USD/JPY. Nový týden na FX přinese z Japonska sérii čerstvých fundamentů, které přijdou na řadu v noci ze čtvrtka na pátek a které by měly opět upozornit na zhoršující se stav uvnitř třetí největší světové ekonomiky. Ta se již oficiálně nachází v recesi ze které bude pravděpodobně jen komplikovaná cesta ven, kterou by Japonsko mohlo hledat až do roku 2010, když mu silný japonský jen, který tlumí zahraniční poptávku a klesající domácí poptávka, brání v jakémkoli oživení. Vážná je přitom zejména situace exportérů, o čemž svědčí i raketový propad zahraničního obchodu, který se podle dnes zveřejněných čísel dostal v listopadu do deficitu 370 mld. JPY, přičemž ještě před dvanácti měsíci vykazoval přebytek 1 070 mld. O tom jak slabá je domácí poptávka pak hodně napovídají její říjnové výsledky, kdy se meziročně propadala o 3,8% a podle očekávání listopadových čísel by měla jen nepatrně růst na -3,7%. Maloobchodní prodeje mají přitom v listopadu pokračovat v kontrakci, tentokrát meziročně o 1,4% (předch.: -0,7%) a výrazně horší výsledky má vykázat za posledních dvanáct měsíců také průmyslová produkce, od které se čeká kontrakce o masivních 15% (předch.: -7,1%). Budou-li tato hrozivá čísla potvrzena,  japonský jen se může dočkat dalšího slábnutí, a to především na párech s ostatními měnami jako je euro, ke kterému slábne již třetím týdnem v řadě.

Na páru s eurem se dnes v brzkých ranních hodinách japonská měna dostala až nad hranici 126 EUR/JPY, aby se v 8:00 prodávala na 125,82 EUR/JPY. Ve stejný čas se JPY prodával k dolaru na 89,89 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.