Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Forex: Japonský jen jako bezpečný měnový přístav opět v kurzu

07.07.2009 | 11:16 0 Komentářů

Pochybnosti o stabilizaci globálního hospodářství nahrávají začátkem týdne bezpečným měnovým přístavům, jako je americký dolar či japonský jen. Ani zpochybňování funkce dolaru coby rezervní měny jeho pozice vůči většině hlavních měn včera dopoledne neohrozilo.

Diskuzi o nevhodnosti mezinárodního měnového systému založeného na americkém dolaru znovu otevírá ruský prezident Dmytrij Medveděv. Ten před středečním zasedáním zemí G8 prohlásil, že svět je příliš závislý na dolaru a zopakoval svoji výzvu o vytvoření nové globální rezervní měny. Ránou pro dolar by se mohla stát diverzifikace indických devízových rezerv v neprospěch amerického dolaru. Dle slov Suresha Tendulkara, ekonomického poradce indického premiéra, Indie tuto možnost zvažuje.

Z rizikové averze proto nakonec nejvíce těžil japonský jen, který se na páru s dolarem dostal až k úrovni 94,64 USD/JPY, na které se naposled obchodoval začátkem června. Včera odpoledne dolar poté částečně korigoval své předchozí ztráty vůči jenu, když údaj o indexu nákupních manažerů za sektor služeb v USA dopadl pozitivně a ve srovnání s očekáváním 45,9 bodů se vyšplhal až na hodnotu 47 bodů.

Dnešní den už žádná data ze Spojených států ani z Japonska nepřinese, proto vývoj kurzu USD/JPY bude ovlivňován zejména sentimentem na finančních trzích.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.