Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Forex: Japonský HDP klesnul o 3,3%. JPY zůstává silný

16.02.2009 | 09:08 0 Komentářů

Z Japonska dnes v brzkých ranních hodinách přišly první předběžné odhady HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Podle těch si Japonská ekonomika prošla koncem roku nejhorší kontrakcí od druhé světové války a zároveň největším propadem produktu ze všech průmyslově vyspělých zemí, když ten se vyšplhal až na 3,3%, což je výsledek ještě o dvě desetiny horší než s jakým analytici počítali a zároveň údaj daleko slabší než v předchozím čtvrtletí, kdy kontrakce dosahovala pouhých 0,6%. Proexportně orientovaná ekonomika tak doplácí na propad světové poptávky a na nižší poptávku po autech a elektronice, který v posledním čtvrtletí minulého roku ještě umocnila prudce zpevňující japonská měna. Zatímco export tak ve 4Q klesal o skokových 13,9%, import se v Japonsku zvyšoval o 2,9%, což mělo za následek, že se věčně přebytková obchodní bilance v posledních dvou měsících minulého roku dokonce dostala do deficitu. Útlumu ve výši 0,6% se pak dočkala i soukromá poptávka, která tvoří 52% HDP, když díky klesajícímu exportu slábly soukromé investice o 5,3%, zatímco soukromá spotřeba klesala o 0,4%. Růstu se tak v Japonsku dočkaly pouze veřejné výdaje (+0,9%), a to zejména díky zvýšeným vládním výdajům, které rostly o 1,2%.

Přestože se Japonsku vyhnula první vlna finanční krize a japonské banky zůstaly relativně ušetřeny masivním odpisům z držby „toxických“ cenných papírů, krize se do Japonska dostala zprostředkovaně díky klesající zahraniční poptávce a to zejména ze Spojených států. Ačkoliv dnešní čísla přinesla velmi negativní výsledky, japonská měna na ně téměř nezareagovala a i nadále tak pokračuje v ignorování domácích dat a v kopírování sentimentu na finančních trzích. Ten je na jenových párech dlouhodobě hlavním kurzotvorným faktorem, kdy jakýkoliv růst světových akcií škodí japonské měně, zatímco jejich výprodej a potřeba držby bezpečných přístavů japonskému jenu prospívá. Zatímco na páru s dolarem JPY osciluje kolem pátečních hodnot (91,60 USD/JPY), k euru se dnes dočkal mírného zpevnění až k ceně 116,70 EUR/JPY.

Také v novém týdnu bude JPY ovlivněn především vývojem na akciových trzích, když navíc z Japonska přijde jen velmi málo dalších zajímavých fundamentů. Mezi ty na které dnes bude soustředěna největší pozornost se tak zařadí již pouze zasedání Bank of Japan v noci ze středy na čtvrtek, které by mohlo přinést detaily o dalším postupu BoJ, která již snížila sazby až téměř k nule (0,1%) a nyní hledá cesty další stimulace ekonomiky.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.