Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Forex: Japonský CPI v květnu meziročně -1,1%

26.06.2009 | 10:37 0 Komentářů

Z Japonska dnes v brzkých ranních hodinách přišly výsledky indexu spotřebitelských cen (CPI), který dokázal překvapit hlubší než odhadovanou kontrakcí. Celonárodní CPI tak podle japonského statistického úřadu klesal meziročně v květnu o 1,1%, což byl ještě o desetinu slabší výsledek než v s jakým analytici počítali a o celé procento horší výsledek než v předchozím měsíci, kdy kontrakce cen spotřebitelského koše dosahovala pouhých 0,1%. Hůře si pak vedl také aktuálnější červnový CPI pro hlavní město Tokio, který se meziročně propadal dokonce o 1,5% (předch: -0,8%), což byl výsledek ještě o tři desetiny horší než s jakým původně počítali analytici. Největší podíl na nižším CPI měly přitom ceny pohonných hmot, elektřiny a vody, které meziměsíčně klesaly o 2,8% a dále pak ceny nábytku a domácích potřeb (-0,5%). Většina ostatních cen v indexu zaznamenala buď nulový, nebo jen velmi mírný růst, zatímco výraznějšího meziměsíčního růstu o 0,8% se pak dočkaly pouze ceny oděvů a obuvi. Reakce obchodníků na zveřejněná čísla byla na akciových trzích minimální, na FX pak japonská měna reagovala krátkým zpevněním, avšak veškeré své zisky pak v dalších hodinách dokázala zlikvidovat.

Japonský jen včera zpevňoval na páru s americkým dolarem a eurem, když mu pomohly k růstu zejména slabé výsledky z americké pracovního trhu, kde rostl počet osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti o překvapivě silných 627 tis., zatímco trh počítal s růstem pouze o 602 tis. žádostí. Krátce po zveřejnění horších výsledků se japonská měna na páru s dolarem dostala až k ceně 95,71 USD/JPY, zatímco k euru zpevňovala na 133,50 EUR/JPY, když ji pomohla částečná averze k riziku, která byla reakcí obchodníků na horší než očekávaná čísla. Zatímco na páru s dolarem si japonská měna většinu svých pozic ale včera udržela, k euru o veškeré zisky do dnešního rána přišla, k čemuž vydatně přispěly především rostoucí akciové trhy v USA, kde americký S&P500 uzavřel výše o 2,14% a následně pak velmi příznivá nálada v Asii, kde japonský Nikkei225 v ranních hodinách rostl o 0,95%.

Také dnes bude mít obchodování na jenových párech v rukou především sentiment na akciových trzích, který zatím zůstává pozitivní. V případě, že i dnes akcie v Evropě a v USA zamíří do zelených čísel, japonská měna může i nadále slábnout, když se ji otevírá poměrně značný prostor ke ztrátám především na párech s eurem, librou a některými měnami s vyšší úrokovou jako jsou australský a novozélandský dolar. To by bylo v souladu s našim dlouhodobým výhledem pro JPY, který je i nadále negativní. Krátce po osmé hodině ranní se japonská měna na páru s eurem znovu prodávala vysoko nad hranicí 134 EUR/JPY, když oscilovala kolem ceny 134,73 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.