Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Forex: Inflace v eurozóně dnes podepřela evropskou měnu

31.03.2008 | 12:48 0 Komentářů

Eurozóna dnes v dopoledních hodinách zveřejnila několik fundamentů, které měly sílu podepřít společnou měnu, jež se tak na páru s dolarem opět přehoupla přes hranici 1,58 EUR/USD. Tím hlavním co zatím ze zemí evropské patnáctky přišlo byly březnové výsledky inflace, která podle předběžných odhadů rostla z únorových 3,2% na 3,5%, což je výsledek nad očekáváním analytiků, kteří počítali s nižším růstem ve výši 3,3%. Po překvapivě rychlém růstu inflace v Německu (3,2%) a Belgii (4,4%) z minulého týdne, dnes byly zveřejněny vedle souhrnného ukazatele pro eurozónu i čísla z Itálie, kde inflace rovněž rychle stoupá, a to z únorových 2,9% na 3,3% (oček.: 3,1%). Takto jednoznačná čísla v kombinaci s nadále poměrně robustní hospodářskou situací v eurozóně výrazně podporují ostrou protiinflační politiku Evropské centrální banky, která již od poloviny minulého roku drží úrokové sazby navzdory hospodářskému zpomalení v USA a problémům na finančních trzích beze změny na 4%.

Mezi dalšími fundamenty dopoledne eurozóna nabídla také výsledky růstu peněžní zásoby (M3), který zůstává i v březnu velice prudký, když dosahoval meziročně 11,4% (oček.: 11,5%) a zveřejněn byl také březnový ukazatel spotřebitelské důvěry, která skončila stejně jako v únoru výsledkem -12b.

Evropské měně se dnes daří nejen na páru s dolarem, ale i k libře, kde se dostala na nové historické maximum (0,7966 EUR/GBP) a k japonskému jenu, ke kterému se drží nad hranicí 157 EUR/JPY poté, co se v brzkých ranních hodinách přiblížila na dosah ceny 158 EUR/JPY. Japonskou měnu dnes částečně podpírají slábnoucí akciové trhy, které se v Evropě propadají, především díky finančním titulům, opět do červených čísel. Ostře sledované jsou především akcie největší švýcarské banky UBS, které srazil dolů odhad Merrill Lynch, podle kterého může banka v prvním čtvrtletí 2008 odepsat dalších 11 mld. dolarů díky obchodům s cennými papíry navázanými na americké hypotéky. Na komoditních trzích je situace zatím poměrně klidná. V 11:50 se barel severomořské ropy brent prodával za 103,73 USD, zatímco trójská unce zlata zdražovala na 937 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.