Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Forex: I po včerejším růstu zůstává dolar nadosah hranice 1,47 EUR/USD

27.08.2008 | 09:58 0 Komentářů

Americký dolar včera dokázal zpevňovat na páru s eurem až na své šestiměsíční maximu, aby následně v průběhu odpoledne a dnešního rána o velkou část svých zisků zase přišel. Americké měně se včera dařilo především dopoledne a to v reakci na slabé výsledky z eurozóny v čele s německým IFO indexem za měsíc srpen. Ten překvapil dalším výrazným propadem, když slábnul z červencových 95,7b. na 94,8b. (oček.: 97,1b.), přičemž horších výsledků se dočkal také sub-index měřící očekávání firem do budoucna, který slábnul z 90b. na 87b., zatímco odhady počítaly s jeho mírným růstem na 90,5b. Především tyto výsledky tak podlomily důvěru v euro a pomohly americké měně, když se ukázalo, že ani 20% zlevnění ropy a více než 8% oslabení eura k dolaru nedokázalo vylepšit náladu mezi více než 7. tis. z dotazovaných firem. Ty momentálně trápí zejména snížená zahraniční poptávka a již sedm měsíců trvající propad v objemu nových objednávek.

Včerejšek přinesl také několik zajímavých market moverů ze Spojených států, zejména pak další fundamenty z amerického trhu s bydlením. Dalšího snížení se dočkaly ceny domů, které podle Case-Shillerova indexu klesaly meziročně oproti květnovým -15,8% na červnových -15,9%, přičemž odhady počítaly s jejich propadem až o -16,2%. Ceny domů tak sice nepřetržitě slábnou více než dva roky, v posledních měsících se začíná jejich propad ale pozvolna zpomalovat a tak zatímco v dubnu meziměsíčně klesaly podle C-S indexu o 1,3%, v květnu to bylo již o 0,9% a v červnu pouze o 0,5%, což vysílá příznivý signál do budoucna, který naznačuje, že by se propad cen mohl blížit ke svému dnu.  O něco hůře si naopak vedly počty prodaných nových domů, které sice rostly z 503 tis. na červencových 515 tis. prodaných jednotek, odhady však počítaly s růstem na 530 tis. Červnová čísla byla navíc revidována z původních 530 tis. na 503 tis. prodaných nových domů. Přestože horší než se čekalo, také u tohoto ukazatele je evidentní pozvolná stabilizace, která trvá již od března. Dobrou zprávou je navíc fakt, že se snížila zásoba neprodaných domů z 10,7 měsíců na 10,1 měsíců.

Vedle údajů z trhu s bydlením pak Spojené státy odpoledne nabídly ještě výsledky spotřebitelské důvěry a večer zápis (minutes) z posledního zasedání FOMC. Srpnovým minutes jsme věnovali větší pozornost v dnešní analýze: “ FED: Sazby už nižší nebudou. Na jejich růst si ale obchodníci musejí ještě počkat“.Co se týče výsledků spotřebitelské důvěry, ta opět příjemně překvapila když rostla tentokrát z červencových 51,9b. až na 56,9b., vysoko nad očekáváním, která počítala s růstem o 53b. Spotřebitelská nálada se pozvolna lepší za což mohou především nižší ceny benzínu, které se dostaly opět pod čtyři dolary za galon. Přestože se do dalších čtvrtletí počítá s nižší spotřebou, levnější ceny benzínu a potravin mohou omezení spotřeby částečně tlumit a zmírnit tak dopad toho, že od července již nepůsobí daňové slevy, kterých mohly domácnosti využívat mezi dubnem a červnem.

V průběhu dnešní seance se obchodníci zaměří výhradně na jeden důležitý fundament, a to na červencovou dynamiku růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které budou zveřejněny ve 14:30. Ty dokázaly v předchozích dvou měsících stoupat a růst, i když jen o 0,1%, by měly také v červenci. Horší výsledky by měl nabídnou naopak ukazatel jádrových objednávek, ošetřený od objednávek dopravního průmyslu, který by se měl propadat o 0,5%, což je ale zejména díky silnému růstu z předchozího měsíce, kdy stoupal o rovná 2%. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou důležitým ukazatelem budoucí aktivity firem a zatímco jakýkoliv výsledek převyšující odhady alespoň o tři desetiny procenta dnes může americkému dolaru opět výrazně pomoci, číslo o tři desetiny pod očekáváním naopak pošle dolar níže.

Dolaru se včera nepodařily udržet zisky, které nabral v průběhu dopolední seance a dnes ráno se tak znovu vyhoupnul nad hranici 1,47 EUR/USD. Přestože má otevřený prostor a k ceně 1,43 EUR/USD, jeho růst obchodníci již podruhé odmítli a další zpevňování americké měny tak může být s ohledem na očekávané zpomalení USA daleko obtížnější než jak tomu bylo ještě před několika týdny. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,4701 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.