Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Forex: Fundamenty z Británie poslaly libru zpět pod hranici dvou dolarů

19.03.2008 | 12:55 0 Komentářů

Britská měna se dnes v dopoledních hodinách opět propadla pod hranici dvou dolarů poté ,co byly zveřejněny výsledky zápisu z posledního zasedání Bank of England a společně s nimi také únorová data z pracovního trhu. Rozhodnutí z 6. března na kterém Bank of England hlasovala ve prospěch ponechání úrokových sazeb beze změny na 5,25% prošlo hlasy sedmi členů z devítičlenného rozhodovacího panelu Výboru pro měnovou politiku (MPC) Bank of England, přičemž ve prospěch okamžitého snížení sazeb se vyslovili David Blanchflower a John Gieve. Očekávání analytiků počítala pouze s Blanchflowerovým hlasem pro snížen sazeb, což dělá z dnes zveřejněného zápisu medvědí fundament, který poslal britskou měnu okamžitě směrem dolů. Z diskuse mezi členy vyplynulo, že tábor kolem guvernéra banky Mervyna Kinga sice v dalším výhledu počítá s pokračováním uvolňování měnové politiky, přesto nesouhlasí s tím, aby se sazby snižovaly měsíc poté, co BoE v únoru přistoupila ke druhé čtvrtprocentní redukci. To by totiž mohlo zanechat dojem, že se banka zaměřuje více na nebezpeční hospodářského zpomalení, než na boj s inflací, která zatím nejeví žádné známky toho, že by měla ustupovat. Argumentem Blanchflowera a Gieva naopak v diskusi bylo očekávané zmírnění inflačních tlaků v reakci na zhoršený výhled pro hospodářský růst a nestabilitu na finančních trzích, a to i přesto, že souhlasili s většinovým očekáváním krátkodobého růstu inflace v důsledku vyšších cen energií a potravin. Inflace podle včera zveřejněných čísel dosáhla v únoru na 2,5% a byla tak půl procentního bodu nad inflačním cílem banky.

Ani data z pracovního trhu dnes britskou měnu nijak nepodpořily. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice klesal, bylo to však o pouhých 2,8 tis., což je slabší výsledek než v lednu, kdy činil úbytek 9,1 tis. (revize z 10,8 tis.) a zároveň údaj horší než očekávání analytiků, která se točila kolem úbytku o 5 tis. Nižší inflační tlaky byly navíc pozorovány v oblasti mzdové inflace, když lednový index průměrných mezd a bonusů dosahoval růstu pouze 3,7% (oček 3,8%), což je výsledek o desetinu nižší než v předchozím měsíci a o argument více pro obchodníky spekulující na pokračující snižování úrokových sazeb, které by mohly koncem roku klesnout až někam ke 4,50%, resp. 4,75%.

Ve 12:10 se britská měna na páru s dolarem prodávala těsně nad supportem 1,9960 GBP/USD, jehož proražení by mohlo vyvolat právě na základě dnešních fundamentů vyvolat další prodejní tlaky. Nový support tohoto páru bychom pak mohli hledat až na ceně 1,9730 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.