Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: Fed potopil dolar. Euro-dolar na dvanáctitýdenním maximu

17.12.2008 | 08:29 0 Komentářů

Velmi nekompromisně si v posledních dnech vede evropská měna na páru s americkým dolarem, ke kterému se včera dostala až na své dva a půl měsíční maximum, když atakovala cenu 1,4178 EUR/USD. Hlavní síla, která v minulých měsících stála za zpevňováním americké měny, tedy její statut bezpečného přístavu, již totiž pro dolarové býky není dostačujícím argumentem, když se obchodníci začínají znovu zaměřovat zejména na reálný stav ekonomiky a na přicházející ekonomická data, která nejsou vůbec příznivá. To potvrdila i včerejší obchodní seance, kdy byly zveřejněny výsledky z amerického trhu s bydlením, kde se dočkaly počty nově udělených stavebních povolenek prudkého propadu až na 0,62 mil. (oček.: 0,70 mil.) a podobně si vedly také počty nově zahájených staveb, kterých bylo pouze 0,63 mil. (oček.: 0,74 mil.) Jen od poloviny roku tak oba ukazatele zeslábly o více než 40%, když se začaly prudce propadat zejména v posledních dvou měsících poté, co bankrot Lehman Brothers vyhnal úrokové sazby na hypotéky téměř o procento výše a ještě tak rozdmýchal již tak velmi nepříznivou situaci na trhu s bydlením. Tyto výsledky, společně se slábnoucí spotřebou, výrobním sektorem a sektorem služeb v hluboké kontrakci a velmi prudce se zhoršující situaci na trhu práce, tak přispívaly také včera ke korekci na dolarových párech, což posunuje dolar do pozice zatím jednoznačně nejslabší měny posledních dnů.

Vůbec nejvýznamnější roli ve včerejším oslabení dolaru však sehrála americká centrální banka, která snížila úrokové sazby z 1% na 0,25% (oček.: 0,50%) a oznámila, že použije „veškeré dostupné nástroje“ k odvrácení prohlubující se recese. Samotné snížení sazeb o čtvrt procenta nad očekáváním kromě psychologického efektu nehraje téměř žádnou roli, když se americké centrální bance již několik týdnů nedaří ovládat hlavní nástroj své měnové politiky, a to sazbu federálních fondů, která je již delší dobu pod hranici 0,25%. I přesto že tak Fed snížil oficiální sazby, dopad tohoto opatření je nulový. Daleko závažnější byl doprovodný komentář, ve kterém Fed naznačil že bude pokračovat v politice kvantitativního uvolňování, když se rozhodl nadále vykupovat dluh obou GSE (Freddie a Fannie), popřípadě samotné cenné papíry kryté hypotékami a možná i americké vládní dluhopisy. Tato opatření povedou ke snížení sazeb na hypoteční úvěry a ještě většímu snížení výnosů u amerických vládních dluhopisů, výměnou za výrazný nárůst měnové báze (resp. rezerv bank), kterým se Fed snaží přinutit banky, aby začaly s ještě větší úvěrovou expanzí. Poté co Fed ztratil kontrolu nad krátkodobými úrokovými sazbami, snaží se svou politikou ovlivňovat sazby dlouhodobé a snižovat kupní sílu americké měny, která na toto oznámení reagovala silným výprodejem na všech nejvíce obchodovaných párech, když se k euru dostala až na dvanáctitýdenní minimum.

Dnešní obchodování bude na ekonomická data o poznání chudší než včerejšek, když bude zveřejněno jen několik málo fundamentů jak z eurozóny,tak ze Spojených států. Mezi nejzajímavější čísla z eurozóny se tak zařadí pouze v 10:00 zveřejněná obchodní bilance Itálie a poté ještě v 11:00 výsledky CPI, od kterých se však čeká pouze potvrzení předběžných (flash) odhadů, které počítají s meziročním růstem o 2,1%. Dopad na kurz eura bude tentokrát minimální a výraznější volatilitu na euro-dolaru zřejmě nevyvolají ani ve 14:30 zveřejněná čísla ze Spojených států, v podobě běžného účtu platební bilance za 3Q, která by měla skončit v deficitu 180 mld. dolarů, tedy jen o málo menším než v předchozím čtvrtletí (183 mld.).

Dolar je ve složité situaci a přestože již od začátku minulého týdne ztratil k euru 10,5% ze své hodnoty, nadále vidíme jen malý prostor pro otočení trendu z posledních dnů. Jakákoliv korekce sice po takto strmém propadu je možná, spíše než příležitost k dalším nákupům dolaru však pravděpodobně bude sloužit obchodníkům jako lepší startovací pozice k jeho opětovnému výprodeji. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,4060 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.