Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Forex: Evropská měna včera znovu pod tlakem

09.07.2009 | 10:08 0 Komentářů

Americký dolar včera pokračoval druhým dnem v řadě v postupném zpevňování na páru s evropskou měnou, ke které včera dokázal růst o 0,4%, aby středeční seanci nakonec uzavřel na ceně 1,3860 EUR/USD. Dolar tak i včera těžil ze stále přítomné nervozity obchodníků, neochoty nakupovat další rizikovější aktiva a na data poměrně chudého týdne, který od pondělka nepřinesl z USA jediný silnější market mover. Vedle další nervózní seance na akciových trzích navíc americké měně částečně pomohlo také včerejší zasedání zemí G8 v Itálii, kde se hlavy největších světových ekonomik věnovali otázkám jako jsou fiskální stimuly a klimatické změny, zatímco v poslední době velmi diskutovaná role dolaru jako světové rezervní měny, do jednání nebyla zahrnuta. Co se ekonomických dat týká, těch přinesly včera Spojené státy skutečně minimum a tak tím nejzajímavějším na euro-dolaru nakonec byly pouze výsledky průmyslové produkce, která překvapila svým skokovým květnovým růstem o 3,7%. Odhady analytiků přitom počítaly s jejím růstem o pouhých 0,6%. Takto překvapivě dobrá čísla nakonec dokázala částečně podepřít obraz německé ekonomiky, jako postupně se zotavující z nejhorší recese od konce II. světové války, obzvláště když přišly jen den poté, co byly zveřejněny výsledky nových továrních objednávek, jejichž objem rostl o 4,4%.

Cesta k úplnému zotavení německé ekonomiky bude ale ještě zdlouhavá a ani takto dobrá čísla euru nedokázala nijak výrazně pomoci. Obchodníci si totiž začínají velmi dobře uvědomovat, že po recesi nepřijde expanze, ale spíše dlouhá stagnace, což nebude platit pouze pro Evropu, ale pravděpodobně i pro USA a Japonsko. Tyto vyhlídky příliš chuti k dalším investicím do rizikovějších aktiv nepřináší, což se negativně podepisuje také na euru, jehož prostor k dalšímu výraznému zpevnění je alespoň v kratším horizontu velmi limitován.  

Ani od dnešní seance si na euro-dolaru bohužel nemůžeme slibovat žádné nové informace, které by měly mít významnější dopad na další obchodování. Eurozóna totiž vše podstatné nabídla již v 8:00, kdy byly zveřejněny výsledky německé obchodní bilance, která skončila v přebytku 10,3 mld. euro (oček.: 8,9 mld.). Dále pak ještě Evropská centrální banka nabídne pravidelný bulletin, ten však pouze  širších souvislostech zrekapituluje poslední zasedání ECB z minulého týdne. Ve Spojených státech pak dnes budou zveřejněny pouze počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by podle většinových odhadů měly v minulém týdnu mírně klesat, a to z 614 tis. na 608 tis.

Obchodníci na devizovém trhu tak zřejmě i dnes budou hledět především na akciové indexy, jejichž vývoj bude opět hlavním vodítkem i pro vývoj euro-dolaru. Ten i po včerejším výprodeji zůstává z širší perspektivy nadále v bočním trendu, ze spodu omezeném suportem 1,3730 EUR/USD, ve kterém by se měl držet i nadále. V 8:00 se euro k dolaru prodávalo na ceně 1,3919 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.