Neděle 15. prosince. Svátek má Radana.

Forex: Evropská data bez výraznější reakce – dolar pokračuje v propadu

14.01.2008 | 10:58 0 Komentářů
Dopolední obchodování dnes nabídlo první fundamenty tohoto týdne, když bylo zveřejněno několik ekonomických dat z Velké Británie a eurozóny. Asi nejzajímavější data zatím nabídla Británie, odkud přišly výsledky prosincového indexu cen výrobců (PPI) pro vstupní a výstupní ceny. Ceny vstupních surovin rostly v prosinci meziročním tempem 11,3%, což je výsledek ještě o čtyři desetiny vyšší než v listopadu. Meziměsíčně pak růst dosáhl tempa 0,5%, tři desetiny pod očekáváním analytiků a daleko za listopadovým skokem o 2,0%. Růstu se dočkaly také ceny výstupní, které jsou již částečně očištěny o změny cen volatilních produktů, jež byly výše o 5,0% (předch.: 4,5%) a meziměsíčně pak o 0,5% (oček.: 0,3%), což byl výsledek desetinu pod listopadovým údajem. Jak uvedla Britská statistická kancelář, na růstu cen ve výrobě se nejvíce podílely rostoucí ceny potravin a benzínu.
První data dnes přišla také z eurozóny, která zveřejnila výsledky listopadové průmyslové produkce. Ta se po říjnovém zvýšení o 0,5% tentokrát propadala o 0,7%, což byl ale výsledek lepší než propad o 0,9%, který analytici očekávali. Meziročně se pak průmyslová produkce zvyšuje tempem 2,7%, což je slabší údaj než v říjnu, kdy rostla o 4,1%.
Na vývoj obou evropských měn měla dnešní data ale jen minimální vliv a tématem číslo jedna tak zůstává i nadále americký dolar, který slábne na většině nejvíce obchodovaných párech, když se k libře v 11:30 prodával na ceně 1,9630 GBP/USD, zatímco k euru znovu po osmi týdnech spadnul až k hranici 1,49 EUR/USD. Dolar táhnou dolů spekulace na možné půlprocentní snížení amerických úrokových sazeb, které by mohlo přijít již koncem tohoto měsíce v reakci na zpomalování americké ekonomiky. Zítra jsou v USA ke zveřejnění připraveny výsledky prosincových maloobchodních prodejů, které by podle předběžných odhadů měly vykázat nulový růst a tak v současnosti existuje jen velmi málo důvodů, které by přesvědčily dolarové býky k novým nákupům americké měny. Slábnoucí dolar a hrozící recese v USA naopak zatím mimořádně svědčí bezpečným přístavům, jakým je například švýcarský frank, americké dluhopisy, či zlato, jehož cena dnes prolomila hranici 900 USD a v 10:50 se trójská unce prodávala dokonce za cenu 913,97 USD. Dnešní obchodování již žádná zásadnější ekonomická data nenabídne, sentiment však může zůstat i nadále antidolarový, a to minimálně do zítřka, kdy přijdou na řadu velmi důležité fundamenty nejen z USA.
 
Autor: Jaroslav Brychta
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.