Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Forex: Euru se včera podařilo přibrzdit předchozí propady

08.06.2010 | 12:00 0 Komentářů

Během pondělní asijské seance kurz EUR/USD pokračoval v oslabování z pátečního odpoledne a dosáhl tak nejnižší úrovně od března 2006. V průběhu evropského obchodování se však euru podařilo ztráty mírně zkorigovat a v závěru dne zakončovalo na hodnotě 1,1916 (-0,1%). Pokud kurz delší dobu vydrží pod úrovní 1,2135, můžeme předpokládat pokračující klesající trend s mírnými korekcemi.

Německo se chystá do roku 2014 uspořit celkem 82 mld. EUR a snížit tak strukturální deficit o 27 mld. EUR s tím, že odsune snižování daní. Německo, jako největší ekonomika eurozóny, chce jít příkladem pro ostatní země v konsolidaci veřejných rozpočtů. Podobnou cestou už prochází Irsko. To již delší dobou provádí úsporná rozpočtová opatření na straně výdajů. Fakt, že se Irsko také nevydalo cestou přílišného snížení daní a zároveň výrazně redukuje výdaje, je schopné dynamiku zadlužování zpomalit. Zároveň nezvyšováním daňové zátěže můžeme očekávat rychlejší obnovení hospodářského růstu. OECD ve své poslední predikci předpokládá růst irského hospodářství v roce 2011 dokonce 3%. Na straně výdajů došlo mimo jiné k 10% snížení mezd státních zaměstnanců. Tedy je zde jasný vzkaz pro jižanské státy Evropy, jde to! V případě irské ekonomiky však existují výrazná rizika v bankovním sektoru, která se ještě mohou projevit (a projevují) v nedůvěře investorů, potažmo i v kurzu eura.

Včera se také ministři financí států eurozóny (ECOFIN) dohodli na vytvoření jednotky pro speciální účel (tzv. SPV), která by měla sloužit pro finanční pomoc zadlužených států. Obávám se, že jde pouze o další politický krok, od kterého nemůžeme čekat zklidnění trhu. Státy se shodly, že finanční pomoc bude podmíněna restrukturalizačními programy jednotlivých problémových zemí. Na včerejší tiskové konferenci šéf Fedu Bernanke naznačil potřebu ještě většího objemu prostředků na stabilizaci eurozóny. Zároveň nepřímo hovořil o možnosti brzkého zvýšení sazeb. To by mohlo znamenat další posilování dolaru a naopak pokračující propady eura na nižší a nižší úrovně. Pochopitelně jak jsem již zmínil nelze vyloučit drobné korekce. Například aktuálně se kurz nachází na spodní linii trendového kanálu a z technického pohledu je tak možné krátkodobé odchýlení z této úrovně.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.