Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Euro zpět nad 1,29 EUR/USD. Rizika slábnutí evropské měny však nevymizela

23.02.2009 | 09:32 0 Komentářů

Velice složitým týdnem si prošla v minulých dnech evropská měna a ani týden nový pro ni zřejmě nebude nijak jednoduchý. Obavy z dopadů zhoršující se hospodářské situace v regionu střední a východní Evropy měly na euro velmi negativní dopad, když obchodníci začali spekulovat nad tím, že by se Evropský bankovní sektor mohl dostat do velkých problémů díky své vysoké expozici vůči tomuto regionu. Mezi nejvíce zmiňované banky v ohrožení přitom obchodníci zařadili především ty rakouské a italské, což se tak podepsalo i na dluhopisech těchto států, když se například spread mezi desetiletými německými a rakouskými dluhopisy rozšířil téměř o 20bsp. na 1,16%. Ještě větší obavy mezi obchodníky však zbudila situace v dalších členských zemí eurozóny. Vedle Rakouska, na jehož ekonomiku by mohly mít problémy domácích bank výrazný dopad, se mezi obchodníky daleko více skloňovaly především Řecko a Irsko. Obavy začíná vzbuzovat především situace, kdy by některá z těchto zemí nebyla schopna refinancovat svůj dluh díky rostoucím vládním deficitům a stále větší nedůvěře mezi investory, kteří jsou ochotni těmto zemím půjčovat pouze s vysokou rizikovou prémií. Jen v polovině týdne se spread mezi německými a irskými dluhopisy rozšířil na dosud historicky nejvyšších 275bsp. a v případě Řecka dokonce překonal magickou hranici 300bsp. V dalších dnech pak dokázal klesnout, avšak to pouze díky projevu německého ministra financí Peer Steinbrücka, který přispěchal s důležitým prohlášením, ve kterém dal jasně najevo, že v případě potřeby „Německo ukáže svou schopnost jednat“. Tím dal najevo ochotu Německa zachránit slabší členské země eurozóny, což uklidnilo obchodníky a tak se např. spread mezi řeckými a německými dluhopisy mohl v pátek vrátit zpět na hodnoty, na kterých se pohyboval v minulém týdnu (250bsp.).

Nálada na eurových párech však zůstává i nadále nervózní a nic na tom nemění ani páteční prudké zpevnění eura, které se na páru s dolarem dostalo v odpoledních hodinách až zpět nad hranici 1,28 EUR/USD. FX je v posledních dnech mimořádně nevyzpytatelný a důkazem bylo také páteční obchodování, kdy se obchodníci před víkendem začali bez jakéhokoliv fundamentálního podnětu rychle zbavovat dolaru a vybírat zisky. To navíc zčásti trvá i v průběhu dnešního obchodování, kdy se euro-dolar vyhoupnul až nad hranici 1,29 EUR/USD. Je však otázkou, zdali se evropské měně, v případě dalších negativních zpráv z eurozóny, tyto zisky podaří udržet.

Nový týden na FX bude na data z eurozóny poměrně štědrý. Obchodníci se dočkají německého indexu IFO, který může kurz evropské měny výrazně rozvlnit. Dále pak budou ke zveřejnění připraveny z Německa také výsledky spotřebitelské důvěry (GfK), čísla z pracovního trhu nebo předběžné odhady CPI, všechno zajímavé market movery. Výsledky CPI pak v koncem týdne nabídne také eurozóna, takže obchodníci dostanou dostatek příležitostí k tomu, aby zhodnotili další vývoj v zemích evropské patnáctky podle aktuálních výsledků. Přesto je pravděpodobné, že se obchodování na euro-dolaru nadále ponese ve stínu problémů některých členských zemích eurozóny (Řecko, Irsko) a zhoršující se situace v regionu střední a východní Evropy. To může do dalších dnů na měnový pár EUR/USD nadále negativně doléhat a tak krátkodobá rizika vidíme spíše na straně eurové kotace.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.