Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Euro znovu silnější

22.08.2008 | 09:52 0 Komentářů

Evropská měna včera dokázala navázat na svůj úterní růst a odpovědět tak na silný propad z předcích pěti týdnu, když se v průběhu čtvrtečního obchodování dostala večer až k ceně  1,4907 EUR/USD. Ještě do včerejška silně předprodané euro, které od poloviny minulého měsíce do konce minulého týdne ztratilo 8% ze své hodnoty, se tak konečně vymanilo z předprodaného pásma, a to nehledě na ne zrovna příznivá ekonomická data, která včera z eurozóny přišla. PMI pro výrobní sektor i sektor služeb se totiž nadále drží v zemích evropské patnáctky v pásmu kontrakce pod hranicí 50b., přičemž největším útlumem si v červenci prošel výrobní sektor, který bojuje s vysokými cenami a slábnoucí zahraniční poptávkou a zatímco PMI ve výrobě pro Německo klesal z červnových 50,9b. na 49,9b., ve Francii se stejný ukazatel propadl z 47,1b. dokonce až na 45,1b. Americká měna ale včera slábla na většině nejvíce obchodovaných párech, k čemuž velkou měrou dopomohl také vývoj cen ropy, která se po pětitýdenním a téměř neustálém zlevňování včera znovu přehoupla přes hranici 120 USD za barel. Z amerických fundamentů pak Spojené státy nabídly výsledky z pracovního trhu, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých bylo v minulém týdnu 432 tis. (oček.: 443 tis.) a lépe si vedl také philadelphský Fed index, který v srpnu rostl z červencových -16,3b. na -12,7b. (oček.: -14,5b.). Ani lepší než očekávané výsledky však americké měně nepomohly, když mezi obchodníky převládla potřeba korekce nedávných dolarových zisků. K tomu z části dopomohla také zpráva o tom, že americká banka Lehman Brothers nebyla schopna prodat své akcie čínské společnosti CITIC Securities, což mezi obchodníky vyvolalo obavy z toho, že pro jednu z největších investičních bank v USA začíná být čím dál komplikovanější získávat nový kapitál. Lehman Brothers přitom patří mezi banky které nejvíce investovaly do cenných papírů krytých hypotékami, což u řady obchodníků vzbuzuje obavy o její další osud.

Ani dnešní obchodování nenabídne na euro-dolaru žádnou záplavu market moverů a tak se obchodníci dočkají pouze několika fundamentů “druhé kategorie“. Těmi nejzajímavějšími čísly z eurozóny jsou v 11:00 zveřejněné výsledky červnových průmyslových objednávek, které by však měly pouze potvrdit již dříve zveřejněné údaje z jednotlivých zemí evropské patnáctky, které jasně dokládají propad v objemu nových zakázek pro evropské firmy. Od souhrnného ukazatele pro eurozónu se tak očekává pokles o 1,1% (předch.: -3,5%), meziročně by pak měly nové objednávky klesat o 6,1% (předch.: -4,4%). To bude pro dnešek z eurozóny vše podstatné a jediným fundamentem který nabídnou Spojené státy bude až v 16:00 projev šéfa Fedu Bena Bernanka, který promluví v Jackson Hole na téma stabilita na finančních trzích.

Euru se včera otevřel nový prostor ke zpevňování, kterého by mohlo využívat ke korekcím i v nadcházejících dnech, obzvláště podaří li se cenám ropy udržet kolem současných hodnot. V 8:00 se evropská měna na páru s dolarem obchodovala na ceně 1,4889 EUR/USD a směřovala k prvnímu ziskovému týdnu od poloviny července.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.