Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Forex: Euro zatím negativnímu sentimentu na finančních trzích odolává

13.02.2009 | 08:55 0 Komentářů

Jako červená nit se táhne týdnem zklamání z úterního vystoupení amerického ministra financí Geithnera. Ten nabídnul jen velmi málo detailů ohledně plánu na další kolo vykupování „toxických“ aktiv z bilancí bank, což spustilo prudkou vlnu výprodejů, která se nezastavila ani v průběhu včerejšího obchodování. Také včera se americké měně dařilo držet si zisky z minulých dnů na páru s eurem, ke kterému včerejší seanci ale nakonec uzavřela na stejné ceně, se kterou do čtvrtečního obchodování vstupovala (1,2887 EUR/USD). Většinu dne přitom dokázala zpevňovat v čemž ji pomáhal sentiment na finančních trzích, které se nořily do červených čísel, a to především v Evropě kde německý DAX ztratil oproti středě 2,70% ze své hodnoty, zatímco americký index Dow Jones poté odevzdal pouze 0,09%. Dolar se tedy vyvezl na vlně opětovného přílivu investic do rizikovějších aktiv, která se projevila také na amerických dluhopisech, kde výnos u desetiletých splatností klesal o 4bsp. na 2,73%. Zlepšit náladu na finančních trzích se přitom nepodařilo ani ekonomickým datům z USA, které přinesly překvapivě dobré výsledky maloobchodního prodeje.

Nejprve však evropská měna utržila ránu od domácích fundamentů, to když se španělský HDP ve 4Q propadnul o 1% a průmyslová produkce v zemích eurozóny v prosinci slábla o rekordních 2,6%. Další výprodej na euro-dolaru pak následoval až v odpoledních hodinách poté, co se investoři začali opět ve velkém zbavovat akcií finančních institucí, které se tento týden díky nekonkrétnímu vystoupení Tima Geithnera dostávají pod značný prodejní tlak. Výprodej akcí a následný přesun zpět k bezpečným přístavům přitom následoval jen krátce poté, co byly v USA zveřejněny lednové výsledky maloobchodního prodeje, který dokázal růst poprvé za posledních sedm měsíců. Zatímco analytici počítali s kontrakcí o 0,8%, skutečností byl růst dosahující 1%, který byl tažen napříč většinou měřených odvětví prodeje s výjimkou těch, které jsou nějakým způsobem napojeny na trh s bydlením (stavebniny, nábytek). Přestože se prodeje začátkem roku dočkaly růstu, rekordně nízká spotřebitelská důvěra a dramaticky se horšící situace na trhu práce dává ale i tak do budoucna jen málo prostoru k optimismu. Proto bude lepší lednová čísla posuzovat v kontextu dalších měsíců, které velmi pravděpodobně přinesou opětovné a razantní snižování spotřebitelských výdajů.

Zatímco maloobchodní prodeje překvapily, to co „nezklamalo“ byly tentokrát výsledky z trhu práce, kde se počty osob nově žádajících o podporu z nezaměstnanosti druhým týdnem držely nad hranicí šesti set tisíc (623 tis.) a o 13 tis. tak překonaly odhady trhu. Přestože se akciové indexy v odpoledních hodinách držely výrazně v červených číslech, večerní seance jim nakonec pomohla velkou část těchto ztrát umazat, což pomohlo euru vrátit se zpět nadosah 1,29 EUR/USD.

Dnešek bude především o výsledcích z Evropy, kde jsou ke zveřejnění nachystány předběžné odhady HDP z Německa, Francie a Itálie. Výsledky Německa byly zveřejněny již v 8:00 a dopadly velmi špatně, když se tamní ekonomika propadla o 2,1%, což ještě překonalo odhady trhu, které počítaly s kontrakcí kolem 1,8%. Francie svá čísla nabídne v 8:45 (oček.: -1,1%, předch.: +0,1%) a Itálie pak v 10:00 (oček.: -1,2%, předch.: -0,5%) a pokud i tyto výsledky skončí pod očekáváním analytiků, euro se může dostat opět do problémů. Již reakce na německá čísla přitom byla veskrze negativní a krátce po jejich zveřejnění se euro propadlo zpět pod hranici 1,29 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.