Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Forex: Euro včera znovu slabší. Příznivý sentiment na trzích z dnešního rána mu však pomáhá v růstu

16.01.2009 | 08:20 0 Komentářů

Evropská měna ani včera nedokázala najít odpověď na zpevnění dolaru z minulých dnů a zůstávala i nadále pod prodejním tlakem, když včerejší obchodování uzavřela na ceně 1,3123 EUR/USD. Nijak přitom nepomohlo ani včerejší zasedání ECB, která sice naplnila očekávání analytiků, na druhou stranu ale rozhodně ani zdaleka nenabídla jasný vzkaz směrem k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Ty sice budou v nadcházejících měsících zřejmě klesat, opatrné společné prohlášení Rady guvernérů nás ale zatím nepřesvědčilo o tom, že by sazby měly jít v tomto roce níže než na 1,50%. ECB sice včera připustila že tlak na růst cenové hladiny pozvolna ustupuje, rizika cenového růstu do budoucna však označila za „široce vybalancovaná“ a z tábora jestřábů lze nadále cítit, že by neradi nastoupili na stejnou cestu jako Fed a Bank of England, po které se jde jen velmi obtížně zpět. Opatrný komentář Rady guvernérů euru sice krátkodobě pomohl, když to se dokázalo znovu vyhoupnout až nad cenu 1,32 EUR/USD, sentiment z posledních dnů a pokračující výprodej na akciových trzích však euru výrazně škodí a to tak o své zisky poměrně rychle přišlo.

Spojené státy včera nabídly spíše okrajová čísla. Pozornost si získaly především výsledky z pracovního trhu, kde rostl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 524 tis. (oček.: 512 tis.), což ale hodnotíme spíše pozitivně vzhledem k tomu, že čtyřtýdenní průměr znovu klesnul (-8 tis.). Mírně pozitivní byly také výsledky z výrobního sektoru, když se newyorský Empire state index zvyšoval z -27,9b. na -22,2b. (oček.: -25b.) a philadelphský Fed index rostl z -36,1b. až na -24,3b. (oček.: -35b.), což jsou sice čísla i nadále jasně hovořící o hluboké kontrakci, na druhou stranu ale naznačují zastavení (dočasné?) prudkého útlumu výroby z posledních měsíců. Lehce pozitivní byly pak pro dolar také výsledky PPI, když ten v prosinci klesal meziměsíčně o 1,9%, což byl propad o desetinu nižší, než s jakým počítal trh.

Páteční seance nabídne z Evropy minimum ekonomických dat a pozornost tak bude upřena především na čísla ze Spojených států. Odtud přijdou ve 14:30 prosincové výsledky CPI, který by měl pokračovat v propadu a slábnout tentokrát o 0,8% (předch.: -1,7%), když by se měly mezi hlavní a prakticky jediné tahouny klesajícího indexu zařadit propastně slábnoucí ceny dopravy, které jsou přímým důsledkem zlevnění ropy na světových trzích. Na kurz dolaru ale mohou mít dnes daleko větší dopad až následujících data, v podobě prosincové průmyslové produkce a lednového indexu spotřebitelské důvěry. Od průmyslové produkce se čeká její čtvrtá kontrakce za posledních pět měsíců (-0,9%), která je způsobena slábnoucí zahraniční a především domácí poptávkou. O tom jak vážný může propad domácí poptávky být pak následně v 16:00 více napoví michiganský index spotřebitelské důvěry, který má podle většinových odhadů v lednu slábnout z prosincových 60,1b. na 59,2b.

Přestože se beze sporu bude jednat o zajímavá ekonomická data, tím hlavním co dnes bude s kurzem euro-dolaru hýbat, se podle našeho názoru opět stane sentiment na finančních trzích. O tom hodně napovědělo také dnešní obchodování, kdy na růst akcií v Asii reagovala evropská měna velmi pozitivně a v ranních hodinách se dokázala vyhoupnout zpět nad hranici 1,32 EUR/USD. V 8:00 se pak euro-dolar prodával na 1,3235 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.