Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Euro včera silnější. Nervózní situace v Evropě mu však výrazně škodí

20.02.2009 | 09:09 0 Komentářů

Evropská měna si včera na páru s eurem připsala první ziskový den tohoto týdne, když zpevnila o 1% a uzavřela včerejší obchodování na ceně 1,2686 EUR/USD. I přes včerejší růst však tento týden zatím zůstává výrazně slabší, když nedokázala zcela vymazat středeční a především úterní ztráty. Ty měly na svědomí rostoucí obavy o stav bankovního sektoru eurozóny, z důvodu jeho vysoké expozice vůči rizikovému regionu střední a východní Evropy, ale také strach obchodníků z toho, že by se některé členské země eurozóny mohly dostat do vážných problémů se splácením svého dluhu. Částečně zklidnit situaci se ale včera povedlo německému ministru financí Peer Steinbrückovi, který opakovaně zdůraznil, že Německo je v případě nutnosti připraveno pomoci členským zemím, které by mohli čelit problémům. Mezi nejvíce ohrožené země přitom patří Řecko společně s Irskem, kterým v současnosti investoři půjčují s úrokem téměř o tři procenta vyšším, než například Německu. To může do budoucna velmi komplikovat nejen refinancování současného dluhu obou zemí, ale i financování schodků státního rozpočtu, které se díky finanční krizi výrazně nafukují. Mezi další země, které v posledních dnech vzbuzují obavy však patří také Španělsko a Itálie, společně s Rakouskem, jehož dluhopisy v minulých dnech zaznamenaly strmý nárůst ceny pojištění proti riziku defaultu (CDS), k čemuž přispěl hlavně fakt, že jsou to právě rakouské banky, které mají ze všech zemí eurozóny nejvyšší expozici vůči zemím střední a východní Evropy. Steinbrückova slova tak částečně dokázala zklidnit situaci, otázkou však zůstává na jak dlouho. Rizika pro další oslabování evropské měny v tomto týdnu výrazně narostla a obavy ze solventnosti některých Evropských států mohou na společnou měnu velmi negativně doléhat také do nacházejících týdnů. To že zpevnění eura nestálo na pevných základech pak nakonec potvrdila noc ze včerejška na dnešek, kdy euro začala k dolaru opět ztrácet.

Na ekonomická data byl jinak včerejšek velmi chudý. Z eurozóny se obchodníci zajímavějších fundamentů nedočkali a Spojené státy nabídly odpoledne výsledky, které měly na kurz dolaru jen malý dopad. Lednový PPI poprvé po šesti měsících zaznamenal růst, když vyskočil o 0,8%, což bylo více, než obchodníci očekávali (0,2%). Růstu se dočkaly především ceny energií, avšak o 0,4% rostl také jádrový index ošetřený od cen potravin a energií. Masivní monetární expanze Fedu společně se zastavením propadu ceny energií tak může do nadcházejících měsíců připravit půdu pro opětovný vzestup CPI. Velmi slabé byly včera také výsledky z pracovního trhu, kde nově žádalo o podporu v nezaměstnanosti 627 tis. osob, což bylo číslo o 7 tis. vyšší než odhady trhu. Co je však důležitější je fakt, že poslední čtyři týdny přinesly vždy výsledek převyšující hranici 600 tis. a pokud se v podobném duchu ponesou i dva týdny nadcházející, můžeme se od únorových NFP dočkat mimořádně špatných výsledků, které mohou překonat i lednový úbytek zaměstnanosti o 600 tis. pracovních míst.

Páteční obchodování přinese na euro-dolar v dopoledních hodinách výsledky PMI pro výrobu a služby v eurozóně, který by si měl podle většinových odhadů mírně polepšit. Od výroby se tak čeká růst z lednových 34,4b. na 35b. a od služeb pak ze 42,2b. na 42,6b., což jsou však jen drobné niance jinak stále hluboké kontrakce. V případě, že dnešní čísla dopadnou pro euro výrazněji hůře ( -2b. pod očekáváním), euro se může v takto citlivém prostředí dostat znovu po prodejní tlak. Spojené státy dnes nabídnou v odpoledních hodinách mezi nejzajímavějšími výsledky lednový CPI, který by měl tentokrát zaznamenat růst, i když pouze o 0,2% (předch.: -0,8%). Dopad na kurz euro-dolaru však bude spíše omezený, když hlavním tématem na tomto páru i nadále zůstává problematická situace v eurozóně.

Dnešní ráno přineslo na euro-dolar nové výprodeje evropské měny, která se dostala zpět pod hranici 1,26 EUR/USD, k čemuž mj. přispělo i nervózní obchodování v Asii, kde se akcie začaly opět propadat do červených čísel (Nikkei225 -1,94%). V 8:00se euro na páru s dolarem prodávalo na ceně 1,2597 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.