Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Euro v očekávání německého IFO indexu a výsledků inflace

25.08.2008 | 09:50 0 Komentářů

Evropská měna minulý týden dokázala zpevňovat na většině nejvíce obchodovaných párech, když se ji dařilo jak k americkému dolaru, tak k japonskému jenu či britské libře. Z eurozóny přitom nepřišly nijak zásadní data a mezi nejzajímavější se zařadil pouze německý ZEW index, který překvapil vyšším než očekávaným růstem a výsledky PMI, které však pouze potvrdily kontrakci ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Euro těžilo zejména ze své přeprodanosti na páru s dolarem, která mu pomáhala také na páru k ostatním měnám, obzvláště pak ve dnech, kdy zdražovala ropa, která se ve čtvrtek dostala znovu nad hranici 120 USD za barel, aby však v pátek znovu prudce klesla.

Nadcházející týden nabídne z eurozóny několik silných fundamentů, a to především výsledky německého IFO indexu, který přijde na řadu zítra dopoledne a v pátek pak předběžné odhady inflace v eurozóně. Srpnový IFO by měl podle většinového očekávání analytiků znovu klesat, a to z červencových 97,5b. na 97,1b., zatímco IFO měřící očekávání firem do dalších šesti měsíců má mírně růst z 90b. na 90,5b. Německé firmy zůstávají pod silným tlakem, a to především díky klesajícímu počtu objednávek ze zahraničí, které slábnou nepřetržitě již sedmým měsícem v řadě a zároveň také díky vysokým cenám. Právě možnost snížení inflačních tlaků v nadcházejících měsících, které by mělo být důsledkem posledního vývoje na komoditních trzích, v kombinaci s téměř osmiprocentním oslabení eura k americkému dolaru, by ale mělo být příslibem do budoucna. O tom, že se situace začíná pozvolna zlepšovat pak napověděl již v minulém týdnu zveřejněný ZEW, který překvapil růstem z -63,9b. na -55,5b, přičemž odhady hovořily pouze o růstu na -62b. a tak i srpnový IFO, který s ZEW indexem do značné míry koreluje, má potenciál zítra příjemně překvapit.

Velká pozornost bude věnována také koncem týdne zveřejněným výsledkům inflace, která by se podle odhadů měla vrátit zpět pod hranici 4%, když je očekávána v srpnu podle předběžných (flash) výsledků klesat z červencových 4,1% na 3,9%. Nižší tempo růstu inflace by bylo dobrým signálem pro evropské ekonomiky, které si v druhém čtvrtletí prošly citelným útlumem. Zároveň by se jednalo o signál, že Evropská centrální banka již nebude přistupovat ke zvyšování sazeb, jejichž další pohyb by tak měl být spíše směrem k dolů. To sice může krátkodobě pomoci k dalším výprodejům společné měny, ve střednědobém horizontu však bude nižší inflace pomáhat v oživení růstu v zemích evropské patnáctky, které na tom mohou být již v roce 2009 o poznání lépe než Spojené státy a Británie, které vedle rostoucích cen sužuje také problematická situace na trhu s bydlením.

V minulých týdnech se euro dočkalo silných výprodejů na které zatím nedokázalo najít odpověď. Situace v zemích evropské patnáctky se výrazně zhoršila, když všechny tři největší ekonomiky zaznamenaly v 2Q propad HDP a ani nejbližší měsíce pravděpodobně nepřinesou žádnou výraznou změnu k lepšímu. Zatímco tak společná měna krátkodobě stále nabízí prostor k dalšímu slábnutí, výhled do střednědobého horizontu a do roku 2009 je podle nás pro euro pozitivní. V 8:00 se euro na páru s americkou měnou prodávalo na ceně 1,4714 EUR/USD s první silnější resistencí kolem ceny 1,4956 EUR/USD a vzdáleným supportem na ceně 1,43 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.