Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Forex: Euro uprostřed klidného začátku týdne mírně ztrácí

16.02.2009 | 15:07 0 Komentářů

Velmi klidné je zatím pondělní obchodování na FX, kde si většina měnových párů drží svou cenu. Důvodem je naprostý nedostatek ekonomických dat v Evropě, který je ještě umocněn faktem, že ve Spojených státech jsou dnes trhy zcela uzavřeny. Asi jediná zajímavější data z dnešního dne tak nabídlo pouze v brzkých ranních hodinách Japonsko, které si ve 4Q/08 prošlo kontrakcí HDP o skokových 3,3% a později v dopoledních hodinách i Španělsko, kde podle Národního statistického úřadu v prosinci meziročně klesaly prodeje domů o 29%. Akciové indexy v Evropě se dnes dostaly do červených čísel, k čemuž nejvíce přispěly především akcie finančních institucí, což částečně doléhá zejména na evropskou měnu, která mírné ztrácí na většině z nejvíce obchodovaných párech. Ve 14:45 tak Německý DAX ztrácel 0,09% ze své páteční hodnoty, CAC40 byl níže o 0,17% a britský FTSE100 odepisoval 0,63%. To dnes evropské měně pomohlo dostat se na páru s dolarem až hlouběji pod hranici 1,28 EUR/USD, přičemž slabší je dnes také k japonskému jenu (117 EUR/JPY) a k britské libře, ke které se dostala na cenu 0,8936 EUR/GBP a umazala tak část ze zisků, které k libře v minulém týdnu nabrala.

Další obchodování bude z důvodu uzavřených trhů v USA pravděpodobně velmi poklidné a větší volatilita by se na FX mohla dostavit až v průběhu nadcházejících dnů, kdy přijdou na řadu například výsledky britského CPI, německého ZEWu, americká čísla z trhu s bydlením, nebo hospodářské výsledky některých velkých evropských bank jako jsou francouzské Société Générale a BNP Paribas, či nizozemská ING. 

Naprostý klid v průběhu prvního dne nového týdne panuje také na trzích s ropou, kde barel severomořského brentu osciloval s minimálními výchylkami kolem ceny 45 USD a podobně je na tom také zlato, jehož cena jen nepatrně vzrostla na 941 USD/tr. unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.