Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Forex: Euro posiluje. K dolaru se vyhouplo zpět nad hranici 1,40 EUR/USD

07.07.2009 | 15:59 0 Komentářů

Evropská měna dnes po krátkém ranním výprodeji a dopolední korekci svých ztrát pokračuje v pozvolném růstu také v průběhu odpolední seance, kdy se na páru s dolarem znovu vyhoupla až nad hranici 1,40 EUR/USD. K tomu jí zatím pomáhají rostoucí akciové indexy, které v Evropě navyšují své dopolední zisky, ale i několik málo příznivých ekonomických dat. Ta nejzajímavější přitom zatím dnes zveřejnila v pravé poledne Deutsche Bundesbank, v podobě tempa růstu nových továrních objednávek za měsíc květen, kdy se objednávky dočkaly nečekaného růstu. Meziměsíčně totiž stoupal jejich objem o skokových 4,4%, což je výsledek vysoce převyšující většinové odhady (+0,6%), údaj výrazně lepší než v dubnových +0,1% a zároveň nejvyšší tempo růstu od června 2007, kdy nové objednávky rostly o 4,6%. Lepší data z Německa dnes dokázaly podepřít dojem postupného zotavování německé ekonomiky, která by ale i tak měla jen v tomto roce zaznamenat kontrakci HDP o více než 6%.

Euro se tak zatím vyváží na příznivé vlně, která je podepřena rostoucími akciemi a zatímco se k dolaru znovu přehouplo přes hranici 1,40 EUR/USD, na páru s japonským jenem se po včerejším pádu až pod hranici 132 EUR/JPY prodávalo v odpoledních hodinách zpět na ceně 133,70 EUR/JPY.

Vedle ekonomických dat dnes přitom eurozóna nabídla ještě jeden zajímavý fundament, to když v Madridu promluvil jeden z členů Rady guvernérů ECB Miguel Angel Fernandez Ordonez, který varoval před „deflačními riziky“. Podle něj sice ECB neplánuje žádná dodatečná nestandardní opatření, banka však musí dělat vše pro to, aby zabránila deflaci. Ordonez tak částečně podepřel latentní, i když jen velmi mírné, spekulace některých obchodníků, že by Evropská centrální banka mohla svou agresivní měnovou politiku ještě o něco více vystupňovat. Na euro však jeho slova neměla žádný dopad, protože i po posledním zasedání ECB je jasné, že banka alespoň v nejbližší budoucnosti zřejmě zaujme pozici mrtvého brouka a bude analyzovat své poslední kroky, včetně dopadů obřího červnového tendru na schopnost bank eurosystému znovunastartovat uvadající úvěrovou expanzi.

Obchodníci nyní vyčkávají především na otevření burz v USA, které zřejmě budou udávat další směr dění na devizovém trhu, když dnes již nejsou ke zveřejnění nachystána žádná silnější data. Podle futures na DJIA by měl americký index Dow Jones dnes zahájit obchodování s nepatrnou ztrátou ve výši 0,08%.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.