Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Forex: Euro pokračuje v růstu na všech párech. Libra slabší i přes dobrá ekonomická data

18.12.2008 | 11:04 0 Komentářů

Slabá ekonomická data přišla dnes v dopoledních hodinách z Evropy, kde byly v 10:30 ke zveřejnění připraveny výsledky německého indexu IFO, měřícího současné podnikatelské klima mezi více než 7 tis. firmami. To se podle dnešních výsledků v prosinci opět zhoršilo, když se IFO propadal již sedmým měsícem v řadě, tentokrát z listopadových 85,8b. až na 82,6b., což byl výsledek ještě pod očekáváním analytiků, kteří počítali s jeho snížením pouze na 84b. Hlavním zdrojem zhoršování situace mezi německými firmami zůstává slábnoucí domácí a především zahraniční poptávka, která ohrožuje zejména firmy zaměřené na export, když objemy nových objednávek téměř nepřetržitě klesají již od začátku tohoto roku. Ještě hůře přitom německé firmy vidí svou situaci do nadcházejících šesti měsíců, když další z indexů IFO, tentokrát měřící očekávání, klesal z listopadových 77,6b. na 76,8b. a skončil tak ještě o dvě desetiny pod většinovým konsensem. Ani tato čísla však dnes evropské měně jakkoliv nebrání v dalším zpevňování na všech nejvíce obchodovaných párech a ta pokračuje v impozantním růstu, když se k dolaru v 10:50 vyhoupla až na cenu 1,4637 EUR/USD, zatímco k libře dokonce prolomila hranici 0,94 EUR/GBP a je tak jen necelých šest centů od historického vyrovnání kurzu eura s librou v poměru 1:1.

Částečné pomoci se dnes britská libra přesto dočkala, to když přišly na řadu domácí ekonomická data, která přinesla z Británie silný market mover v podobě listopadových maloobchodních prodejů. Ty překvapily růstem o 0,3%, což je číslo výrazně lepší než odhadovaný propad o 0,6% a zároveň první růst prodejů za poslední tři měsíce. Přesto ani tyto výsledky náhled na britskou ekonomiku příliš nemění, když ta se bude muset v nadcházejících čtvrtletích vypořádat s prudkým ochlazování ekonomické aktivity. I přes lepší čísla je tak v dopoledních hodinách libra zatím nejslabší měnou dne, když si ztráty již druhým dnem připisuje také k dolaru, ke kterému se v 10:50 prodávala na ceně 1,5454 GBP/USD.

Na další silnější data si obchodníci musejí počkat do 14:30, kdy zveřejní Spojené státy výsledky z pracovního trhu, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Akciové indexy v Evropě se dnes dokázaly znovu dostat do zelených čísel, když si například německý DAX připisoval 1,07%, bez větší změny naopak zůstává cena ropy (brent), která oscilovala kolem 45,80 USD/barel.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.