Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Euro po včerejšku zpět pod 1,39 EUR/USD

23.06.2009 | 10:16 0 Komentářů

Stejně jako začátkem minulého týdne, také první den tohoto týdne se tentokrát moc nevyvedl, když akciové indexy zamířily zpět do červených čísel poté, co na ekonomická data chudou obchodní seanci dolehnul negativní výhled pro ekonomický vývoj ve světě od Světové banky. Ta včera upravila své dřívější předpovědi a nyní počítá s tím, že by si světová ekonomika měla v roce 2009 projít kontrakcí ve výši 2,9%, což je podstatně horší výsledek než předchozí odhady kontrakce o 1,9%. Již od zahájení obchodování ve Spojených státech tak včera americké akcie nastoupily na sestupnou dráhu, aby včerejší obchodování uzavřel americký index S&P500 na hodnotě 893b. (-3,06%), kde se naposledy pohyboval v polovině minulého měsíce . Negativní sentiment na finančních trzích tak včera mohl opět začít pomáhat především bezpečným přístavům, jakými jsou na FX americký dolar a japonský jen, které také zpevňovaly na většině nejvíce obchodovaných párech. Dolar včera jen k euru zpevnil o 0,6%, aby uzavřel včerejší obchodování na ceně 1,3850 EUR/USD a nic na tom nezměnily ani velmi dobrá a prakticky jediná čísla z Německa, kde tamní Institut pro ekonomické průzkumy zveřejnil svůj pravidelný index IFO. Ten v červnu dokázal velmi příjemně překvapit již třetím růstovým měsícem v řadě, když se dostal z květnových 84,2b. na 85,9b., což byl výsledek ještě o devět desetin převyšující většinové odhady analytiků. Co více, ještě lepšího růstu se pak dočkal IFO měřící očekávání do dalších šesti měsíců, který rostl z 85,9b. na 89,5b., vysoko nad většinově odhadovaných 86,9b. Výprodej na akciových trzích a celkově nervózní sentiment mezi obchodníky však byl tentokrát silnější než příznivá data a euro se tak oslabování ubránit nedokázalo. Přesto ztráty společné měny, v porovnání s velikostí včerejšího výprodeje na akciových trzích, nebyly nijak dramatické a euro si tak na páru s dolarem i nadále drží svou cenu, když osciluje poměrně vysoko nad hranicí supportu 1,3730 EUR/USD.

Také dnes přijde z eurozóny několik velmi zajímavých čísel, která mají potenciál rozvlnit kurz euro-dolaru a popřípadě i podržet společnou měnu. Na řadu totiž přijdou výsledky PMI, které v minulých měsících dokazovaly, že také eurozóna již dosedá na dno a má nejhorší za sebou. Obzvláště dobře se přitom zatím s následky krize vypořádává sektor služeb, který si sice i nadále prochází kontrakcí, ta je však podstatně nižší než například ještě v únoru. Zatímco v únoru totiž PMI ve službách dosahoval pouhých 38,9b., v květnu se již dostal zpět na 44,8b. a i od červnových čísel obchodníci čekají zlepšení, tentokrát na 45,8b. Dalšího růstu, již pátého v řadě, by se pak měl dočkat také PMI ve výrobě, který má podle většinových odhadů růst z květnových 40,7b. na 42,4b. Jakýkoli výraznější výsledek nad očekáváním analytiků, který podle nás dnes může být reálný, by pak mohl společné měně pomoci začít likvidovat včerejší ztráty, i když žádný strmý růst eura jen na základě těchto výsledků očekávat pravděpodobně nemůžeme.  Podobný dopad, tentokrát ale na dolar, by pak mohly mít i v odpoledních hodinách zveřejněné počty prodaných již jednou vlastněných domů v USA (oček.. 4,82 mil., předch.: 4,68 mil.), které jsou sice fundamentem jež stojí za pozornost, konsolidaci divokých květnových pohybů na euro-dolaru by však ohrozit neměl. Obchodníci navíc zřejmě budou vyčkávat na daleko důležitější středeční seanci, která vedle tempa růstu nových objednávek z USA přinese také zasedání americké centrální banky nad úrokovými sazbami.

Také dnes proto počítáme na euro-dolaru spíše s pokračováním konsolidace, když by se měla evropská měna nadále držet v poměrně širokém pásmu plus mínus dvou centů od ceny 1,39 EUR/USD, které je ze spodu omezeném supportem 1,3730 EUR/USD. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,3833 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.